تحصیل در استرالیا

آنچه در این مطلب خواهید خواند

تحصیل در استرالیا | شرایط جامع تحصیل در سیستم آموزشی این کشور توسعه‌یافته

تحصیل در استرالیا؛ فرصتی ایده‌آل برای ورود به بازار کار جهانی

انتخاب بهترین مقصد برای مهاجرت تحصیلی که هم مراکز آموزشی با کیفیتی داشته باشد، هم از نظر هزینه‌های تحصیل و هم از لحاظ اقامت مناسب باشد، کمی دشوار است. از این رو، اگر به دنبال یک مقصد تحصیلی هستید که هزینه‌های ‌اقامت دانشجویی در آن چندان گران نباشد، استرالیا گزینه‌ای مناسب برای شما است. کشور استرالیا دارای یک سیستم آموزشی در کلاس جهانی است که آموزش با کیفیت بالا را با هزینه‌ای مقرون‌به‌صرفه ارائه می‌‌‌دهد. بر اساس رتبه‌بندی جهانی QS در سال 2022، هفت دانشگاه استرالیا در میان 100 دانشگاه برتر جهان دیده می‌‌‌شوند. بالاترین رتبه در این بین، از آن دانشگاه ملی استرالیا است که در رتبه 27 قرار دارد. در این مقاله، شرایط تحصیل در استرالیا و اخذ ویزای تحصیلی این کشور را بررسی می‌‌‌کنیم.

تحصیل در استرالیا

مزایای تحصیل در استرالیا

استرالیا تقریبا دارای تمامی معیارهای مناسب برای انتخاب به‌عنوان یک مقصد تحصیلی ایده‌آل است؛ از جمله بهترین دانشگاه‌های ‌جهان با هزینه‌ای مقرون‌به‌صرفه، سبک زندگی منحصربه‌فرد و مناطق دیدنی زیبا و سواحل و جنگل‌های ‌بارانی خیره‌کننده. پس جای تعجب نیست که دانشجویان بین‌المللی، استرالیا را به‌عنوان مقصد مهاجرتی خود در خارج از کشور انتخاب می‌‌‌کنند و تعداد دانشجویان مهاجر نیز هر سال در حال افزایش است. در ادامه مهم‌ترین مزایای تحصیل در استرالیا را بررسی می‌‌‌کنیم.

اعطای مدارک دانشگاهی معتبر در سطح جهانی

استرالیا به‌عنوان میزبان برخی از بهترین موسسات تحقیقاتی در جهان شناخته می‌‌‌شود. برنامه‌های ‌آکادمیک با کیفیت بالا در زمینه‌های ‌علمی، مانند پرستاری و مراقبت‌های ‌بهداشتی، شیمی، زیست‌شناسی، جانورشناسی و حیات وحش، ریاضیات، فناوری و مهندسی در تعداد زیادی از دانشگاه‌های ‌بزرگ استرالیا ارائه می‌‌‌شود. از آنجا که مدارک تحصیلی اعطاشده در دانشگاه‌های ‌استرالیا، در سراسر جهان به رسمیت شناخته می‌‌‌شود؛ از این رو، گذراندن دوره‌های ‌تحصیلی در استرالیا به رزومه حرفه‌ای هر دانشجو تبدیل خواهد شد.

امکان انتخاب طیف گسترده‌ای از برنامه‌های ‌تحصیلی

بیش از 40 دانشگاه در استرالیا وجود دارند و هر یک طیف گسترده و متنوعی از فرصت‌های ‌مطالعاتی را در رشته‌های ‌مختلف تحصیلی فراهم کرده‌اند. اکثر دانشجویانی که در خارج از کشور تحصیل می‌‌‌کنند، دانشگاه‌های ‌بزرگ و معتبر را ترجیح می‌‌‌دهند و درنتیجه می‌‌‌توانند از بین رشته‌های ‌تحصیلی مختلف، رشته دلخواه خود را انتخاب کنند. برای مثال، دانشگاه ملی استرالیا 750 برنامه تحصیلی مختلف را ارائه می‌‌‌دهد! این بدان معنی است که نه‌تنها می‌‌‌توانید دوره‌های ‌مرتبط با رشته خود را بگذرانید، بلکه می‌‌‌توانید با گذراندن دوره‌های ‌غیرمتعارفی که ممکن است نتوانید در هر موسسه آموزشی پیدا کنید، دامنه یادگیری خود را نیز گسترش دهید.

تحصیل در استرالیا

دریافت بورسیه تحصیلی

هزینه‌های ‌تحصیل در خارج از کشور معمولا برای دانشجویان بین‌المللی، دغدغه‌ای مهم است. دولت استرالیا با درک این موضوع، هرساله بیش از 200 میلیون دلار به‌طور خاص برای دانشجویان بین‌المللی که برای تحصیل در دانشگاه‌های ‌استرالیا به این کشور مهاجرت می‌‌‌کنند، اختصاص می‌‌‌دهد. به‌این‌ترتیب، این دانشجویان می‌‌‌توانند از این فرصت ایده‌آل در جهت شکوفایی استعدادهای خود استفاده کنند. این برنامه‌های ‌بورسیه تحصیلی بر اساس شایستگی دانشجویان ارائه می‌‌‌شوند و شرایط خاصی برای درخواست آن‌ها وجود دارد.

امکان کار حین تحصیل در استرالیا

دانشجویان بین‌المللی می‌‌‌توانند در حین تحصیل در استرالیا، به‌صورت پاره‌وقت کار کنند. این امر به آن‌ها کمک می‌‌‌کند تا هزینه‌های ‌تحصیل و زندگی در استرالیا را تا حدودی پوشش دهند. دانشجویان اجازه دارند تا 40 ساعت در هر دو هفته در مشاغلی که فقط به مهارت‌های ‌اولیه نیاز دارند، مانند خدمات غذایی، پمپ‌بنزین یا در پردیس دانشگاه خود کار کنند. با حداقل دستمزد در استرالیا که حدود 17 دلار در ساعت است، دانشجویان می‌‌‌توانند بخش قابل‌توجهی از هزینه‌های ‌خود در رابطه با اجاره، خواربار، خدمات آب و برق و شاید حتی بخشی از شهریه دانشگاه خود را پوشش دهند.

آب‌وهوای ایده‌آل

اکثر نقاط استرالیا از آب‌وهوای عالی برخوردار هستند که یک امتیاز مثبت برای دانشجویان است. به‌جز برخی نقاط، آب‌وهوای استرالیا در طول سال نسبتا گرم است. سواحل استرالیا در بیشتر اوقات سال آفتابی هستند و هزاران گردشگر را به خود جذب می‌‌‌کنند. شهرهای سیدنی، بریزبن و ملبورن که میزبان برترین دانشگاه‌های ‌استرالیا هستند، دمایی بالای 10 درجه سانتی‌گراد دارند.

ویزای تحصیل در استرالیا

همه شهروندان غیراسترالیایی که مایل به مهاجرت به استرالیا هستند، باید برای ورود به این کشور ویزا دریافت کنند. افرادی که علاقه‌مند به تحصیل در استرالیا هستند باید از طریق سفارت یا کنسولگری ویزای تحصیلی اخذ کنند. یک سری الزامات وجود دارد که متقاضیان برای دریافت ویزای تحصیلی استرالیا باید از آن‌ها پیروی کنند.

ویزای تحصیلی استرالیا

ویزای تحصیلی استرالیا چه شرایطی را برای متقاضیان فراهم می‌کند

ویزای تحصیلی استرالیا به اتباع خارجی واجد شرایط اجازه می‌‌‌دهد تا برای اهداف تحصیلی وارد استرالیا شوند و تا 5 سال از زمان ثبت نام دانشجویان معتبر است. دارندگان ویزای تحصیلی استرالیا می‌‌‌توانند از یک سری مزایا برخوردار باشند که عبارت‌اند از:

 • در یک دوره تحصیلی شرکت کنید
 • اعضای خانواده خود را به استرالیا بیاورید
 • سفر به داخل و خارج از کشور
 • پس از شروع دوره تحصیلی، این امکان برای شما وجود دارد تا 40 ساعت در هر دو هفته کار کنید

نحوه دریافت ویزای تحصیلی استرالیا

اتباع خارجی برای تحصیل در استرالیا ملزم به اخذ ویزای تحصیلی استرالیا می‌‌‌باشند. آن‌ها باید به دولت استرالیا ثابت کنند که تمام شرایط لازم برای دریافت ویزا را دارند. علاوه بر این، باید فرم درخواست ویزای دانشجویی استرالیا را تکمیل کرده و هزینه درخواست ویزای مربوطه را بپردازند. در برخی موارد، آن‌ها ممکن است نیاز به شرکت در مصاحبه نیز داشته باشند. از جمله الزامات دریافت ویزای تحصیلی استرالیا عبارت‌اند از:

 • شرط ورود موقت (Genuine Temporary Entrant): متقاضی ویزای تحصیلی باید قصد واقعی خود را برای مهاجرت به استرالیا اظهار کند
 • مدرک اثبات تمکن مالی: منبع مالی شما باید شهریه دانشگاه و هزینه‌های ‌زندگی را پوشش دهد. از فوریه 2018، حداقل مبلغ 15600 دلار در سال تعیین شده است. همچنین می‌‌‌توان مدارکی را ارائه داد که همسر یا والدینتان از شما در طول اقامت خود در استرالیا حمایت می‌‌‌کنند و حداقل بیش از 46000 دلار در سال درآمد دارند
 • اثبات مهارت در زبان انگلیسی: چندین آزمون وجود دارد که متقاضیان می‌‌‌توانند در آن‌ها شرکت کنند، این آزمون‌ها عبارت‌اند از: آیلتس، تافل iBT، آزمون انگلیسی پیرسون (PTE)، و آزمون پیشرفته کمبریج (CAE)
 • الزامات مربوط به سلامتی: ممکن است از برخی دانش‌آموزان خواسته شود که یک معاینه پزشکی یا رادیولوژی انجام دهند تا نشان دهند که در سلامت کامل هستند

مهاجرت به استرالیا

چگونه می‌‌‌توانم شرط ورود موقت (GTE) را برآورده کنم؟

شرط ورود موقت (GTE) در سال 2011 معرفی شد. به این معنی که متقاضی ویزای دانشجویی باید قصد واقعی خود را برای اقامت موقت در استرالیا برای یک دوره زمانی مشخص و تنها با هدف تحصیل، یا همراهی یک دانشجو (برای مثال همسر یا کودک)، به‌عنوان یکی از بستگان یا قیم را نشان دهد. ممکن است برای تعیین اینکه آیا شرایط GTE را برآورده می‌‌‌کنید یا خیر، از شما خواسته شود که برای مصاحبه در سفارت یا کنسولگری استرالیا حاضر شوید. دولت استرالیا موارد زیر را در نظر خواهد گرفت:

 • شرایط کشور متقاضی مهاجرت
 • شرایط بالقوه برای شما در استرالیا
 • ارزش دوره انتخابی شما
 • سابقه مهاجرتی شما

فرم درخواست ویزای دانشجویی استرالیا

دانشجویان بین‌المللی می‌‌‌توانند به‌صورت آنلاین برای ویزای دانشجویی استرالیا اقدام کنند. این برنامه برای همه دانشجویان خارجی مشابه است. همه متقاضیان ابتدا باید یک تاییدیه ثبت نام (COE) دریافت کنند، که نشان می‌‌‌دهد آن‌ها در یک دوره تحصیلی در موسسات آموزش عالی استرالیا، پذیرفته شده‌اند.

البته همه دوره‌های ‌تحصیلی برای اخذ ویزا مورد تایید نیستند. به این منظور، دوره تحصیلی باید تحت نظر موسسات مشترک‌المنافع دوره‌های ‌آموزشی (CRICOS) ثبت شده باشد. COE یک کد آنلاین است که متقاضیان باید در فرم درخواست ویزای دانشجویی آنلاین وارد کنند.

تحصیل در مدارس استرالیا

تحصیل در استرالیا

سیستم تحصیلی استرالیا به دلیل استاندارد بالای آموزشی در سراسر جهان مورد احترام و تحسین است. در گزارش ارائه‌شده در سال 2019 از سوی US News & World Report، استرالیا رتبه ششم را در میان بهترین کشورها از لحاظ سیستم آموزشی به خود اختصاص داده است. 80 کشوری که در این گزارش وضعیت آموزشی آن‌ها بررسی شد، بر اساس استانداردهای مربوط به سیستم آموزشی عمومی‌شان رتبه‌بندی شده‌اند. سیستم آموزشی استرالیا توسط دولت تنظیم می‌‌‌شود که تضمین‌کننده استانداردهای حرفه‌ای آموزشی این کشور است. مدارس استرالیا به‌طورکلی دارای ویژگی‌های ‌زیر هستند:

 • اندازه کلاس‌ها کوچک است؛ با حداکثر 30 دانش‌آموز در یک کلاس
 • معلمان واجد شرایط لازم هستند و در دانشگاه‌ها در زمینه‌های ‌تخصصی مختلف آموزش دیده‌اند
 • امکانات با استانداردهای بالای آموزشی
 • به‌کارگیری چارچوب‌های ‌تضمین کیفیت که به‌موجب آن، مدارس باید استانداردهای لازم را رعایت کنند

ساختار سیستم آموزشی پیش از دانشگاه در استرالیا

سال تحصیلی در استرالیا از ژانویه شروع می‌‌‌شود و در دسامبر به پایان می‌‌‌رسد. تحصیل در مدارس استرالیا، به مدت 13 سال از دوره ابتدایی تا دبیرستان به طول می‌‌‌انجامد و کودکان باید از سن پنج‌سالگی به مدرسه بروند. کودکانی که بین سه تا پنج سال سن دارند می‌‌‌توانند در دوره پیش‌دبستانی شرکت کنند، اما اجباری نیست.

اگر همراه فرزندان خود به استرالیا مهاجرت می‌کنید، باید مطمئن شوید که آن‌ها را به یک مدرسه خوب می‌‌‌فرستید. سیستم آموزشی استرالیا یکی از بهترین‌ها در جهان به شمار می‌‌‌آید که دارای چهار دوره است. در ادامه ساختار سیستم آموزشی استرالیا را شرح می‌‌‌دهیم.

آموزش در دوران کودکی (چهار تا پنج سالگی)

مهد کودک به‌طور رسمی اولین مرحله از تحصیل رسمی در استرالیا است. هدف اساسی این است که کودکان یاد بگیرند که با دیگران همکاری کنند، دوست پیدا کنند، خلاقیت خود را ابراز کنند، مهارت‌های ‌ارتباطی کسب کنند، و مهارت‌های ‌خواندن، نوشتن و محاسبات که برای مشارکت موثر در فرصت‌های ‌یادگیری بعدی مورد نیاز است، به دست آورند.

تحصیل در استرالیا

آموزش ابتدایی (6 تا 11 سال)

مدارس ابتدایی برنامه‌های ‌آموزشی خود را از پایه اول تا سال ششم ارائه می‌‌‌دهند. آموزش ابتدایی بر توسعه سواد ابتدایی، شمارش، مهارت‌های ‌فکری و اجتماعی-عاطفی متمرکز است. آن‌ها در مورد محیط اطراف خود نیز آموزش می‌‌‌بینند.

آموزش متوسطه (سنین 12 تا 18)

مدارس متوسطه نیازهای آموزشی دانش آموزان را از سال هفتم تا دوازدهم تحصیل را برآورده می‌‌‌کنند. در برخی از ایالت‌ها، دانش آموزان می‌‌‌توانند در سال دهم تحصیل، برای ثبت نام در آموزش حرفه‌ای و کارآموزی ترک تحصیل کنند.

سیستم آموزشی متوسط در استرالیا از چارچوب برنامه درسی ملی پیروی می‌‌‌کند. موضوعات تدریس شده عبارت‌اند از: ریاضیات، علوم، تاریخ، زبان، جغرافیا، هنر، بهداشت و تربیت‌بدنی، فناوری اطلاعات و ارتباطات، دانش مدنی و شهروندی، اقتصاد و تجارت. پس از اتمام دوره متوسطه، دانش آموزان در امتحانات شرکت می‌‌‌کنند و گواهینامه تحصیلات متوسطه به آن‌ها اعطا می‌‌‌شود.

تحصیل در استرالیا

آموزش حرفه‌ای (VET) در استرالیا

VET مبتنی بر مشارکت بین دولت‌های ‌استرالیا (فدرال و ایالتی) و سازمان‌های ‌صنعتی است و برای تسریع در ورود به یک شغل پس از فارغ‌التحصیلی طراحی شده است. بسیاری از دوره‌های حرفه‌ای علاوه بر کلاس‌های درس یا یادگیری آنلاین، دوره‌ای از کارآموزی را نیز دربرمی‌گیرند.

دوره‌ها توسط موسسات آموزشی فنی (TAFE)، مراکز آموزش بزرگسالان و سازمان‌های ‌آموزشی ثبت‌شده خصوصی (RTO) ارائه می‌‌‌شود. مدارک VET در چهار سطح گواهینامه (گواهی I، II، III و IV)، و همچنین دوره‌های ‌دیپلم و دوره‌های ‌دیپلم پیشرفته، بسته به سال‌های ‌تحصیل و مهارت‌ها و شایستگی‌های ‌شغلی به ارائه می‌‌‌شود.

انواع مدارس در استرالیا

مدارس در استرالیا به دو دسته دولتی و غیردولتی تقسیم می‌‌‌شوند. مدارس دولتی اکثرا برای شهروندان استرالیایی و افراد دارای مجوز اقامت دائم، رایگان است. برخی از مدارس “کمک‌های ‌داوطلبانه” دریافت می‌‌‌کنند که می‌‌‌تواند از 60 دلار استرالیا تا 1000 دلار متغیر باشد. شما از نظر قانونی ملزم به پرداخت این هزینه نیستید، اما مدارس شما را تشویق به انجام این کار می‌‌‌کنند.

اگر شما و خانواده‌تان ویزای موقت دارید (مانند ویزای 482)، باید برای تحصیل فرزندتان در مدارس دولتی هزینه بپردازید. میزان هزینه پرداختی در ایالت‌ها و مدارس مختلف متفاوت است. مدارس غیردولتی به دو دسته مدارس مستقل و کاتولیک طبقه‌بندی می‌‌‌شوند. این مدارس عموما دارای گرایش‌های ‌مذهبی هستند. در ادامه انواع مدارس دولتی و غیردولتی استرالیا را بررسی می‌‌‌کنیم.

تحصیل در مدارس دولتی در استرالیا

دبیرستان‌های ‌ایالتی (مدارس دولتی) هزینه بسیار کمی را برای شهروندان استرالیا دارند. دانش آموزان در این مدارس متعلق به طیف‌های ‌گسترده‌ای از  جامعه استرالیا هستند. مدارس دولتی به اندازه مدارس خصوصی در مورد لباس فرم مدرسه سختگیری نمی‌کنند. این نوع از مدارس، به‌جز دروس پایه، در مورد سایر برنامه‌های ‌درسی، انعطاف‌پذیری بالایی دارند. مدارس درمجموع بیش از 50 برنامه درسی مختلف را ارائه می‌‌‌دهند که دانش آموزان باید شش موضوع را از میان آن‌ها انتخاب کنند (بعضی از آن‌ها اجباری هستند). برنامه‌های ‌ورزشی – در صورت انتخاب – نیز به فرزند شما ارائه می‌‌‌شود.

همه مدارس دولتی دارای سایت‌های ‌کامپیوتری مدرن هستند. برخی حتی استودیوهای ضبط صوتی و تصویری نیز دارند. همچنین، یک سری مراکز آموزش حرفه‌ای وجود دارند که از به‌روزترین تکنولوژی آموزشی، استودیوهای عکاسی و امکانات چندرسانه‌ای برخوردار هستند. برنامه‌های ‌آموزشی مدارس دولتی از موضوعاتی مانند موسیقی و نمایش تا مدیریت بازرگانی، هوانوردی و فناوری اطلاعات را شامل می‌‌‌شود. برنامه‌های ‌ورزشی شامل فوتبال، گلف، بسکتبال، تنیس و حتی موج‌سواری در برخی مناطق ساحلی است.

همچنین یک سری “برنامه منطقه‌ای” در مدارس دولتی در شهرهای کوچک و روستاها ارائه می‌‌‌شود. در این برنامه‌های ‌آموزشی، دروس اصلی ارائه می‌‌‌شوند، اما تعداد موارد اختیاری ممکن است محدودتر باشد. اگر شما به یک سبک زندگی آرام علاقه‌مند هستید، پس این قبیل مدارس گزینه خوبی برای شما هستند و درنتیجه می‌‌‌توانید در هزینه‌های ‌خود صرفه‌جویی کنید.

تحصیل در استرالیا

تحصیل در مدارس خصوصی در استرالیا

مدارس خصوصی در استرالیا را می‌‌‌توان با مدارس خصوصی انگلستان مقایسه کرد. شیوه آموزش سخت‌گیرانه است و از لحاظ آکادمیک دارای سطحی بالاتر از مدارس دولتی هستند. به‌این‌ترتیب، بسیاری از والدین استرالیایی از این امکان ایجادشده استفاده می‌‌‌کنند و اگر توان مالی لازم را داشته باشند، فرزندان خود را به یک مدرسه خصوصی می‌‌‌فرستند.

در این مدارس، فعالیت‌های ‌فوق‌برنامه نقش مهمی ایفا می‌‌‌کند: تقریبا همه دانش آموزان در فعالیت‌های ‌ورزشی یا آموزش موسیقی شرکت می‌‌‌کنند. در این مدارس برنامه‌های ‌متنوعی، بعد از ساعات روزانه مدارس و آخر هفته‌ها برای دانش آموزان در نظر گرفته است. از این نظر، ارزش آن را دارد که برای تحصیل فرزندان خود در مدارس خصوصی هزینه کنید. البته مدارس خصوصی در مقایسه با مدارس دولتی، دانش‌آموزان خارجی کمتری دارند. برخلاف مدارس دولتی، برخی از مدارس خصوصی، شبانه‌روزی هستند. این مدارس مخصوص کودکان روستایی هستند و در سیستم آموزشی استرالیا، نقش مهمی دارند. این مدارس، اغلب صدها کیلومتر دورتر از محل زندگی دانش آموزان هستند و آن‌ها فقط در تعطیلات می‌‌‌توانند به خانه بروند.

مدارس خصوصی در برنامه خود امکاناتی چندوجهی را ارائه می‌‌‌دهند. دانش آموزان با آموزش موسیقی می‌‌‌توانند در ارکسترها بنوازند یا در گروه‌های ‌کر خوانندگی کنند. ورزش در اولویت برنامه‌های ‌آموزشی است؛ و مسابقات زیادی با مدارس دیگر برگزار می‌‌‌شود. اغلب، مدارس خصوصی دارای استخر شنا (گاهی اوقات حتی به اندازه ورزشگاه‌های ‌المپیک)، زمین تنیس، کریکت، راگبی یا زمین فوتبال یا حتی زمین‌های ‌گلف هستند. مدرسه‌ای در خلیج هروی (Hervey) در نزدیکی کوئینزلند دارای قایق‌های موتوری برای کلاس‌های زیست‌شناسی دریایی است، بنابراین دانش‌آموزان می‌توانند از نزدیک از نهنگ‌ها، دلفین‌ها و ماهی‌های استوایی دیدن کنند.

برنامه‌های ‌تحصیلی مدارس استرالیا

در دوره ابتدایی، خواندن و نوشتن انگلیسی، ریاضیات، مطالعات اجتماعی و محیط‌زیست دروس اصلی هستند. کودکان همچنین ممکن است موضوعات دیگری مانند موسیقی، ورزش، نمایش، علم، هنر، مطالعات کامپیوتر و سایر زبان‌ها را نیز بگذرانند.

در دبیرستان، زبان انگلیسی، ریاضیات، علوم، علوم اجتماعی، هنر، بهداشت و تربیت‌بدنی، زبان و فناوری جزو دروس اجباری هستند. دانش‌آموزان در سال‌های نهم و دهم، می‌توانند موضوعاتی را انتخاب کنند که متناسب با علایق و آینده شغلی‌شان باشد. در سال دوازدهم، سال آخر مدرسه، دانش‌آموزان در امتحانات شرکت می‌کنند تا گواهی آموزش متوسطه (SSCE) خود را دریافت کنند. این گواهی برای حضور در دانشگاه‌های ‌استرالیا یا موسسات آموزش عالی و آموزش حرفه‌ای مورد نیاز است.

تحصیل در استرالیا

شرایط ورود به دانشگاه‌های استرالیا

استرالیا دارای 43 دانشگاه و 46 مرکز آموزشی فنی و حرفه‌ای است. برای حضور در دانشگاه در استرالیا، فرزند شما باید شرایط خاصی داشته باشد. این الزامات ممکن است در ایالت‌ها و دانشگاه‌های ‌مختلف متفاوت باشد، بنابراین بهتر است مستقیما با موسسه‌ای که برای آن درخواست می‌‌‌دهید، در تماس باشید و درباره آن تحقیق کنید. به‌طورکلی، فرزندان شما برای پذیرش در دانشگاه باید دوره متوسطه را با موفقیت گذرانده باشد.

چطور مدرسه‌ای مناسب را انتخاب کنیم؟

مدارس، پذیرش دانش آموزان را مبتنی بر مناطق تحت پوشش خاصی انجام می‌‌‌دهند، بنابراین محل زندگی شما تعیین‌کننده این است که فرزند شما در کدام مدرسه می‌‌‌تواند تحصیل کند. اگر در مورد کیفیت تدریس یا عملکرد مدرسه‌ای نگران هستید، چندین وب‌سایت وجود دارند که می‌‌‌توانند در این زمینه به شما کمک کنند که بهترین تصمیم را بگیرید. شما می‌‌‌توانید هر مدرسه ابتدایی و متوسطه در استرالیا را در وب‌سایت راهنمای مدارس خوب  (Good Schools Guide)بیابید. این راهنما به شما امکان می‌‌‌دهد مشخصات مدارس، هزینه‌های ‌شهریه مدارس و عملکرد آن‌ها را با هم مقایسه کنید. برنامه‌های ‌دیگر، مانند برنامه ملی ارزیابی (NAP)، مدارس را بر اساس عملکرد دانش آموزان مقایسه می‌‌‌کند. این ارزیابی‌ها توسط سازمان برنامه درسی، ارزیابی و گزارش استرالیا (ACARA) انجام می‌‌‌شود.

تحصیل در استرالیا

بازار کار بعد از تحصیل در استرالیا

استرالیا مقصدی عالی برای تحصیل، زندگی و کار است. فرصت‌های ‌شغلی برای دانشجویان بین‌المللی در طیف گسترده‌ای از زمینه‌ها وجود دارد. استرالیا کشوری پر از فرصت‌های ‌ایده‌آل برای دانشجویان بین‌المللی است. محبوب‌ترین فرصت‌های ‌شغلی شامل تدریس، تحقیقات و تجارت هستند.

بسیاری از دانشجویان بین‌المللی در استرالیا دغدغه‌ این را دارند که چه زمانی باید پس از فارغ‌التحصیلی به دنبال کار باشند. برخی از افراد مشتاق هستند که فورا به دنبال شغل بگردند، اما برخی دیگر فکر می‌‌‌کنند که بهتر است صبر کنند تا فرصت مناسب را پیدا کنند. مهم است که صبور باشید و قبل از تصمیم‌گیری، گزینه‌های ‌مختلف شغلی را بررسی کنید. چرا که کسب‌وکارهای مختلف شرایط استخدامی متفاوتی دارند.

به‌طورمعمول، دانشجویان بین‌المللی در سال سوم تحصیل خود به دنبال شغل می‌‌‌گردند، اما اگر در هیچ زمینه یا حرفه‌ای تجربه نداشته باشید، یافتن شغل می‌‌‌تواند دشوار باشد. هیچ چارچوب زمانی مشخصی برای زمانی که شما باید پس از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه‌ها در استرالیا شغل پیدا کنید، وجود ندارد. بنابراین، بهتر است تحقیقات خود را انجام دهید و زمینه شغلی مورد علاقه خود را پیدا کنید که از پتانسیل رشد بالایی برخوردار است.

تحصیل کارشناسی در استرالیا

تحصیل در استرالیا

استرالیا یکی از بهترین مقصدها برای تحصیل در مقطع کارشناسی است که کشوری مدرن با استانداردهای بالای زندگی به شمار می‌‌‌آید و از یک سیستم آموزشی عالی برخوردار است. دانشجویانی که مایل به تحصیل در استرالیا هستند نه‌تنها از یکپارچگی آکادمیک مدارس و دانشگاه‌های ‌استرالیا بهره‌مند می‌‌‌شوند، بلکه می‌‌‌توانند چه در حین تحصیل و چه پس از فارغ‌التحصیلی به‌راحتی جذب بازار کار شوند.

موسسات آکادمیک در استرالیا، طیف گسترده‌ای از برنامه‌های ‌تحصیلی را ارائه می‌‌‌دهند. بنابراین، اگر تحصیل در استرالیا را انتخاب کنید، قطعا می‌‌‌توانید همان دوره‌های ‌آموزشی که به دنبال آن هستید بیابید. این کشور در میان سه مقصد برتر مهاجرتی (همراه با ایالات متحده آمریکا و بریتانیا) برای تحصیل در خارج از کشور است که دوره‌های ‌آکادمیک را به زبان انگلیسی ارائه می‌‌‌دهد. در ادامه، شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی در استرالیا را از وجوه مختلفی با هم بررسی می‌‌‌کنیم.

محبوب‌ترین دوره‌های ‌کارشناسی در استرالیا

رشته‌های ‌تحصیلی که در استرالیا بسیار مورد توجه قرار گرفته‌اند عبارت‌اند از: فیزیک، فناوری اطلاعات، مهندسی، معماری، کشاورزی و مطالعات مرتبط با محیط‌زیست، بهداشت، آموزش، مدیریت بازرگانی، جامعه‌شناسی و هنر. مدرک لیسانس در صدها رشته تحصیلی در استرالیا ارائه می‌‌‌شود. شما می‌‌‌توانید با پر کردن فرم درخواست و تماس با دانشگاه مورد نظر خود، برای یکی از گزینه‌های ‌تحصیلی اپلای کنید.

تحصیل در استرالیا

شرایط پذیرش در دانشگاه‌های ‌استرالیا در مقطع کارشناسی

ورود به اکثر موسسات آموزش عالی در استرالیا بسیار رقابتی است. علاوه بر شرایط تحصیلی مشخص برای هر سطح مدرک، متقاضیان باید سطح بالایی از تسلط را بر زبان انگلیسی نیز داشته باشند. برخی از دوره‌های ‌آموزش عالی دارای الزامات بیشتری هستند؛ مانند برخورداری از دانش قبلی در مورد موضوعاتی خاص، تجربه کاری، قبولی در آزمون ورودی، نمونه کار و مصاحبه. هریک از دانشگاه‌ها شرایط ورودی متفاوتی دارند؛ بنابراین مهم است که برای بررسی شرایط هریک، با آن‌ها تماس بگیرید.

تاریخ شروع سال تحصیلی بسته به دوره بسیار متفاوت است. دوره‌های ‌آموزش عالی معمولا از اواخر فوریه تا اواسط نوامبر برگزار می‌‌‌شود. سال تحصیلی معمولا به دو ترم تقسیم می‌‌‌شود، اگرچه برخی موسسات بر اساس سیستم سه ‌ماهه فعالیت می‌‌‌کنند. دانشجویان برای شرکت در دوره‌ها در ابتدای سال ثبت نام می‌‌‌کنند (معمولا در ژانویه یا فوریه)، اما تاریخ اپلای معمولا در پایان سال قبل است.

برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های ‌استرالیا، متقاضی باید دوره متوسطه را با موفقیت گذرانده باشد. توصیه می‌‌‌شود با رویه‌های ‌خاص پذیرش برای هریک از موسساتی که می‌‌‌خواهید برای آن اپلای کنید، آشنا شوید. این کمک می‌‌‌کند تا روند فرآیند اخذ پذیرش بسیار آسان‌تر پیش برود. همچنین، برخی از دوره‌های ‌لیسانس  ممکن است موضوعات پیش‌نیاز خاصی داشته باشند که شما باید از قبل آن‌ها را پوشش داده باشید.

تحصیل در استرالیا

الزامات اخذ ویزا برای تحصیل کارشناسی در استرالیا

برای تحصیل در استرالیا باید ویزای تحصیلی استرالیا را دریافت کنید. شما باید بتوانید به دولت استرالیا ثابت کنید که شرایط دریافت ویزای دانشجویی استرالیا را دارید که از جمله آن‌ها شرایط مالی و تسلط به زبان انگلیسی است.

همچنین باید فرم درخواست ویزای دانشجویی استرالیا را تکمیل کنید، هزینه درخواست ویزا را بپردازید و پس از ورود به استرالیا در مصاحبه شرکت کنید. اگرچه ممکن است این فرآیند طولانی باشد و پردردسر به نظر برسد، با این حال اکثر دانشگاه‌ها در استرالیا در طول این فرآیند از دانشجویان کارشناسی حمایت می‌‌‌کنند.

الزامات تسلط به زبان

انگلیسی‌زبان رسمی استرالیا است و اثبات مهارت شما در زبان انگلیسی می‌‌‌تواند بخش مهمی از روند درخواست ویزا و مدرک لیسانس باشد. رایج‌ترین آزمون‌های ‌مهارت‌های ‌زبان انگلیسی که مورد تایید موسسات آموزش عالی هستند عبارت‌اند از: TOEFL، IELTS و PTE.

تحصیل در استرالیا

هزینه تحصیل در دوره کارشناسی در استرالیا

هزینه تحصیل در استرالیا در مقطع کارشناسی نیز ممکن است بسته به دوره و نوع موسسه‌ای که انتخاب می‌‌‌کنید متفاوت باشد. به‌طورمعمول، هزینه برنامه لیسانس در استرالیا می‌‌‌تواند از 15000 تا 33000 دلار استرالیا متغیر باشد. با این حال، برنامه‌های ‌تحصیلی مانند مطالعات دامپزشکی و پزشکی ممکن است بیش از این هزینه داشته باشند. شما بهتر است مستقیما از وب‌سایت مؤسسه بازدید کنید تا از هزینه‌های ‌دوره خود مطلع شوید.

بورسیه‌ها و کمک‌هزینه‌های ‌تحصیلی زیادی برای دانشجویان بین‌المللی وجود دارد که می‌‌‌توانند هزینه‌های ‌تحصیل را به‌طور جزئی یا کامل پوشش دهد. بهتر است در این مورد تحقیق کنید و اطلاعاتی درباره فرصت‌های ‌خاص و الزامات مربوط به اخذ بورسیه‌ها و کمک‌های ‌مالی در موسسه محل تحصیل خود بیابید.

تحصیل کارشناسی ارشد در استرالیا

اگر تمایل شما به ادامه تحصیل در خارج از کشور با ماجراجویی و عشق به سفر همراه است، استرالیا یکی از بهترین گزینه‌ها برای شما است. در ادامه، الزامات مربوط اخذ ویزا برای دانشجویان بین‌المللی در استرالیا و سایر اطلاعات مورد نیاز درباره شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در استرالیا را شرح داده‌ایم. 

انواع دوره‌های ‌کارشناسی ارشد در استرالیا

شما می‌‌‌توانید در استرالیا در رشته‌های ‌مختلف در مقطع کارشناسی ارشد تحصیل کنید. برخی از دوره‌ها مبتنی بر تحصیلات کارشناسی شما هستند. دانشگاه‌ها آموزش‌های ‌پیشرفته‌ای را برای افزایش دانش تخصصی شما ارائه می‌‌‌دهند. انواع دوره‌های ‌کارشناسی ارشد در استرالیا عبارت‌اند از:

 • دوره‌های ‌کارشناسی ارشد سنتی: دوره‌های ‌آکادمیک هستند که فرصت تحصیل در یک رشته خاص را با عمق بیشتری ارائه می‌‌‌دهند. آن‌ها مشابه مدارک تحصیلی معادل در کشورهایی مانند انگلستان هستند و شامل مدارکی مانند کارشناسی ارشد هنر (MA) یا کارشناسی ارشد علوم (MSc) هستند. این دوره‌ها ترکیبی از آموزش و تحقیق هستند که اکثر آن‌ها شامل پایان‌نامه یا پروژه‌های ‌مشابه هستند
 • تغییر گرایش (Change of direction): برای دانشجویانی است که به دنبال تغییر مسیر تحصیلی یا کسب تخصص بیشتر در زمینه جدیدی هستند. این دوره‌ها اغلب قبل از ارائه آموزش‌های ‌پیشرفته در یک رشته تخصصی خاص، با ارائه اطلاعات پایه در مورد اصول اساسی رشته جدید شروع می‌‌‌شوند
 • مدارک کارشناسی ارشد حرفه‌ای: برای داوطلبانی است که قبلا مدرک کارشناسی را دریافت کرده‌اند و می‌‌‌خواهند به‌صورت حرفه‌ای در یک تخصص مرتبط ادامه تحصیل دهند. برای مثال، اگر می‌‌‌خواهید معلم شوید، می‌‌‌توانید از دوره‌های ‌کارشناسی ارشد تدریس جهت کسب آموزش‌های ‌حرفه‌ای در تخصص خود استفاده کنید
 • توسعه حرفه‌ای (Professional development): برای داوطلبانی است که به دنبال ارتقای مهارت‌های ‌حرفه‌ای خود از طریق آموزش‌های ‌اضافی هستند. به‌عنوان‌مثال، شما ممکن است یک معلم با تجربه باشید که به دنبال توسعه مهارت‌های ‌مدیریت آموزش است، یا یک فرد حرفه‌ای در زمینه بازاریابی هستید که به دنبال کسب مهارت‌های ‌رسانه‌های ‌دیجیتال است دانشجویان ورودی در این برنامه‌های ‌تحصیلی معمولا به تجربه نیاز دارند

تحصیل در استرالیا

محبوب‌ترین رشته‌های ‌تحصیلی کارشناسی ارشد در استرالیا

استرالیا برنامه‌های ‌کارشناسی ارشد را در رشته‌های ‌مختلف ارائه می‌‌‌دهد که عبارت‌اند از: نجوم، مذهب، تجارت، زیست‌شناسی، هنرهای زیبا و مطالعات رسانه. از محبوب‌ترین دوره‌های ‌کارشناسی ارشد می‌‌‌توان به اقتصاد و مدیریت بازرگانی، علوم طبیعی و اجتماعی، هنر، علوم زیستی، حقوق، مهندسی و فناوری اطلاعات اشاره کرد.

طول دوره تحصیل کارشناسی ارشد در استرالیا

یک دوره معمولی کارشناسی ارشد در استرالیا می‌‌‌تواند بین 1 تا 2 سال طول بکشد. در مورد برنامه کارشناسی ارشد حرفه‌ای این زمان، دو تا دو و نیم سال است. دوره‌های ‌آکادمیک در استرالیا از ماه جولای شروع می‌‌‌شود و در ماه نوامبر به پایان می‌‌‌رسد.

هزینه‌های ‌تحصیل در دوره کارشناسی ارشد در استرالیا

در استرالیا، شهریه‌های ‌تحصیلات تکمیلی توسط دانشگاه‌ها و نه دولت تعیین می‌‌‌شود، بنابراین طیف گسترده‌ای از هزینه‌ها را در موسسات و دوره‌های ‌مختلف خواهید یافت. هزینه‌های ‌تحصیل برای شهروندان استرالیایی و نیوزلندی کمتر از دانشجویان بین‌المللی است.

به‌طورکلی، هزینه برنامه‌ها بین 20000 تا 37000 دلار استرالیا در سال برای دانشجویان خارج از کشور است. در این بین، رشته‌های ‌ هنر و علوم انسانی جزو کم‌هزینه‌ترین رشته‌های ‌دانشگاهی به شمار می‌‌‌آیند از سوی دیگر، رشته‌هایی مانند علوم دامپزشکی و پزشکی گران‌ترین رشته‌های ‌دانشگاهی در استرالیا هستند.

تحصیل در استرالیا

شرایط پذیرش برای برنامه‌های ‌دانشگاهی در دوره کارشناسی ارشد

دانشگاه‌های ‌استرالیا آزاد هستند که خود شرایط اپلای و پذیرش را تعیین کنند، در واقع این شرایط برای پذیرش فارغ‌التحصیلان بین‌المللی استفاده می‌‌‌شود. شرط اصلی برای پذیرش در برنامه‌های ‌دانشگاهی کارشناسی ارشد در استرالیا، مدرک کارشناسی مرتبط (یا معادل آن) است.

اگر در این مورد مطمئن نیستید که شما واجد شرایط پذیرش در دانشگاه مورد نظر خود هستید یا خیر، می‌‌‌توانید از موسسه مربوطه راهنمایی بگیرید. استانداردهای لازم برای اخذ مدارک مقطع کارشناسی در بین برنامه‌های ‌آکادمیک متفاوت است،

شرایط پذیرش برای برنامه‌های ‌حرفه‌ای در دوره کارشناسی ارشد

برنامه‌های ‌حرفه‌ای ممکن است الزامات خاص‌تری داشته باشند که بیشتر جنبه عملی دارند. در دوره‌های ‌کارشناسی ارشد توسعه حرفه‌ای (Professional development Masters) معمولا شواهدی مبنی بر تجربه کاری مناسب و مدارک حرفه‌ای موجود جزو الزامات پذیرش به شمار می‌‌‌آیند.

در مورد مدارک حرفه‌ای در دوره کارشناسی ارشد ممکن است از شما بخواهند که نمره آزمون درخواست‌های ‌فارغ‌التحصیلی مانند GRE یا GMAT را به موسسه ارائه دهید. این الزام اغلب مختص به برنامه‌های ‌رقابتی‌تر در زمینه‌هایی مانند مدیریت کسب‌وکار است.

تحصیل در استرالیا

فرآیند اپلای برای تحصیل کارشناسی ارشد در استرالیا

هیچ‌گونه سرویس مرکزی برای اپلای و پذیرش برای مقاطع تحصیلات تکمیلی در استرالیا وجود ندارد. شما می‌‌‌توانید مستقیما برای دانشگاه مورد نظر خود در استرالیا اپلای کنید. به‌این‌ترتیب، باید فرم درخواست را تکمیل کرده و مدارک مربوطه را ارائه دهید که از جمله آن‌ها عبارت‌اند از:

 • ریزنمرات دانشگاهی: این مورد جزییات بیشتری از تحصیلات شما در مقطع کارشناسی، مانند واحدهایی که مطالعه کرده‌اید و عملکرد شما در آن مقطع تحصیلی را نشان می‌‌‌دهد. دانشگاه شما در دوره لیسانس، باید این مدارک را تهیه و تایید کند
 • توصیه‌نامه: توصیه‌نامه باید شامل اظهاراتی از استادان دوره لیسانس یا کارفرمایان حرفه‌ای باشد
 • بیانیه شخصی (انگیزه نامه): همه دوره‌های ‌تحصیلی به بیانیه شخصی نیاز ندارند. در دوره کارشناسی ارشد تحقیقاتی (Masters by Research) ممکن است این مدرک جزوی از پروپوزال شما باشد. همچنین، در برنامه‌های ‌حرفه‌ای دوره کارشناسی ارشد ممکن است از شما درخواست شود که علاقه خود به این دوره تحصیلی و ارتباط آن با اهداف شغلی خود را توضیح دهید

تحصیل در استرالیا

الزامات اخذ ویزای تحصیلی کارشناسی ارشد استرالیا

اکثر افراد برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در استرالیا به‌عنوان یک دانشجوی بین‌المللی به ویزا نیاز دارند. توجه داشته باشید که ویزا فقط برای دانشجویان تمام‌وقت در دسترس است. شما نمی‌توانید ویزا را برای تحصیل پاره‌وقت در مقطع کارشناسی ارشد در استرالیا دریافت کنید.

قبل از درخواست برای ویزای دانشجویی، باید در دوره کارشناسی ارشد استرالیا پذیرفته شوید و تاییدیه ثبت نام (CoE) را دریافت کنید. تاییدیه ثبت نام، سندی رسمی است که پس از پرداخت شهریه توسط دانشگاه شما صادر می‌‌‌شود. هنگامی‌که فرم CoE خود را دریافت کردید، می‌‌‌توانید درخواست خود را برای اخذ ویزای دانشجویی (زیر کلاس 500) از طریق وب‌سایت اداره مهاجرت و کنترل مرزی استرالیا، به‌صورت آنلاین  ارائه دهید. همچنین باید 630 دلار استرالیا بابت درخواست ویزا هزینه کنید. زمان بررسی شرایط شما برای اخذ ویزا می‌‌‌تواند متفاوت باشد، اما معمولا ویزا ظرف چهار هفته صادر می‌‌‌شود. شما باید اطلاعات و مدارک لازم را ارائه دهید که شامل موارد زیر است:

 • مشخصات پاسپورت
 • مدارک CoE
 • مدرک اثبات تمکن مالی
 • مدرک پوشش بیمه سلامت دانشجویان خارج از کشور (OSHC)
 • رزومه (CV)
 • کپی‌های ‌تایید شده از ریزنمرات دانشگاهی
تحصیل در مقطع دکترا در استرالیا

تحصیل در استرالیا

کشور استرالیا با برخورداری از مراکز تحقیقاتی در کلاس جهانی و دانشگاه‌های دارای رتبه‌بندی بین‌المللی، یک قطب فعال برای تحقیقات و اخذ بورسیه‌های تحصیلی است. دانشجویان بین‌المللی به دنبال این هستید که دوره دکترای خود را در یک دانشگاه معتبر بگذرانند. دانشگاه‌های ‌استرالیا در زمینه اکولوژی، انرژی‌های ‌تجدیدپذیر، درمان آنتی‌بیوتیک و رشته‌های ‌دیگر پیشرو هستند. ینابراین، استرالیا به‌عنوان یک مقصد ایده‌آل برای مهاجرت تحصیلی در مقطع دکترا به شمار می‌‌‌آید. در ادامه چند دلیل مهم برای تحصیل دکترا در استرالیا را آورده‌ایم:

 • دانشگاه‌های ‌بین‌المللی معتبر: استرالیا با داشتن 16 موسسه در بین 250 دانشگاه برتر جهان، میزبان برخی از دانشگاه‌های ‌پیشرو در جهان است
 • فرصت‌های ‌منحصربه‌فرد دوره دکترا: از زیست‌شناسی دریایی تا انسان‌شناسی، برخی از تحقیقات منحصربه‌فرد دکترا در استرالیا در حال تکمیل هستند
 • امکان اقامت موقت پس از اخذ مدرک دکترا: استرالیا برای فارغ‌التحصیلان دکترای خود ارزش قائل است. با اخذ مدرک دکتری شما این امکان را پیدا می‌‌‌کنید که حداقل چهار سال در این کشور زندگی و کار کنید

تحصیل در استرالیا

ساختار دوره دکترا در استرالیا

از بسیاری جهات، دوره دکترا در استرالیا بسیار شبیه دوره دکترا در انگلستان است. در واقع، تحصیل در مقطع دکترا در استرالیا تجربه‌ای مشابه با دانشجویان سایر مقصدهای تحصیلی محبوب برایتان رقم خواهد زد. اخذ مدرک دکترا در استرالیا معمولا مبتنی بر کارهای تحقیقاتی است. برخی از برنامه‌های ‌آکادمیک ممکن است شامل واحدهای آموزشی نیز باشند، اما این نوع برنامه‌ها، به‌جای ارزیابی رسمی، بر پیشرفت و توسعه حرفه‌ای متمرکز خواهند بود.

شما بیشتر وقت خود را صرف کار روی پایان‌نامه دکترا خواهید کرد که سهم قابل‌توجهی در ارتقای دانش شما در زمینه تخصصی‌تان دارد. شما کار را با بررسی پیشینه تحقیق شروع خواهید کرد و برنامه‌های ‌بورسیه تحصیلی موجود مرتبط با موضوع پایان‌نامه خود را ارزیابی می‌‌‌کنید. در مرحله بعد، تحقیقات، تجزیه‌وتحلیل منابع، تولید نتایج تجربی یا جمع‌آوری داده‌های نظرسنجی متناسب با موضوع پروژه خود را تکمیل می‌‌‌کنید.

در طول دوره دکترا و کار روی پایان‌نامه، حداقل از پشتیبانی یک استاد متخصص برخوردار خواهید بود که دارای تجربه کافی در رابطه با موضوع تحقیقاتی شما است. این افراد نقش قابل‌توجهی در پیشبرد اهداف تحصیلی شما دارند؛ از مرحله اپلای برای دکترا گرفته تا تکمیل پایان‌نامه.

طول برنامه تحصیل دکترا در استرالیا

در استرالیا، دوره دکترای تمام‌وقت به‌طورمعمول سه سال طول می‌‌‌کشد. برخی از دانشجویان ممکن است این مقطع تحصیلی را در مدت طولانی‌تری به اتمام برسانند. البته این موضوع به شیوه ثبت نام و منابع بودجه نیز بستگی دارد.

دوره دکترای پاره‌وقت در استرالیا می‌‌‌تواند تا شش سال طول بکشد، اما این روش تحصیلی معمولا برای دانشجویان بین‌المللی در دسترس نیست. در واقع، یکی از شرایط اخذ ویزای تحصیلی این است که شما باید به‌صورت تمام‌وقت در این کشور تحصیل کنید.

تحصیل در استرالیا

هزینه تحصیل دکترا در استرالیا

به‌عنوان یک دانشجوی بین‌المللی در استرالیا، شما باید بابت تحصیل هزینه بیشتری پرداخت کنید. این به این دلیل است که دانشجویان بومی از یارانه دولتی اختصاص‌یافته به دانشگاه‌های ‌استرالیا بهره‌مند می‌‌‌شوند.

هزینه‌های ‌معمول برای دانشجویان بین‌المللی PhD بین 18000 تا 42000 دلار استرالیا در سال است. اگر موضوع پایان‌نامه را خودتان پیشنهاد دهید یا اینکه روی پروژه‌ای کار کنید که هیچ بودجه کمکی به آن اختصاص پیدا نمی‌کند، این مبلغ تقریبی است که شما پرداخت خواهید کرد. البته به یاد داشته باشید که بسیاری از پروژه‌های ‌دوره دکترا در استرالیا از پیش تامین مالی شده‌اند – این امر به‌ویژه برای رشته‌های ‌علوم، فناوری، مهندسی و پزشکی (STEM) صادق است.

منابع مالی مورد نیاز برای تحصیل دکترا در استرالیا

این امکان وجود دارد که شما به‌عنوان یک دانشجوی بین‌المللی دکترا در استرالیا، تمام هزینه‌های ‌تحصیل را خودتان پرداخت نکنید. چرا که برخی از منابع مالی از جمله بورسیه‌های ‌دانشگاهی و مشوق‌های ‌دولتی به‌راحتی در دسترس شما هستند. بسیاری از این برنامه‌های ‌بورسیه تحصیلی به‌طور خاص برای جذب دانشجویان بین‌المللی در نظر شده‌اند. منابع اصلی تامین مالی دکترا در استرالیا عبارت‌اند از:

 • دانشگاه‌های ‌استرالیا: برخی از موسسات آموزش عالی ممکن است منابع بودجه خاصی را برای دانشجویان بین‌المللی اختصاص دهند. ساده‌ترین راه برای یافتن بورسیه‌های ‌تحصیلی دانشگاهی در استرالیا این است که با دانشگاه‌ها تماس بگیرید یا این برنامه‌های ‌بورسیه را در وب‌سایت FindAPhD جستجو کنید.
 • بودجه برنامه آموزشی پژوهشی: برای دانشجویان بومی و بین‌المللی PhD در استرالیا در دسترس است. این منابع مالی توسط دانشگاه‌هایی خاص و براساس معیارهای مشخصی که دولت استرالیا آن‌ها را تعیین می‌‌‌کند، به دانشجویان بین‌المللی اختصاص می‌‌‌یابد. 

تحصیل در استرالیا

اپلای برای دکترا در استرالیا

اولین قدم برای اپلای دکترا در دانشگاه‌های ‌استرالیا این است که شما باید با یک استاد راهنما تماس بگیرید (دانشگاه‌ها معمولا درخواست‌های ‌آن دسته از دانشجویان بین‌المللی که این کار را انجام نداده‌اند، بررسی نمی‌کنند). فردی که انتخاب می‌کنید معمولا باید محقق اصلی پروژه یا گروه تحقیقاتی باشد که می‌خواهید به آن بپیوندید، یا دانشگاهی با زمینه‌های ‌پژوهشی مرتبط با موضوعی که می‌خواهید پیشنهاد دهید.

هنگامی‌که استاد راهنما خود را انتخاب کردید، باید از طریق ایمیل با او تماس بگیرید. سعی کنید توصیفی واضح و مختصر از پروژه یا علایق خود ارائه دهید – و ارتباط آن با تحقیقات خود را شفاف کنید. پس از تایید استاد راهنما، می‌‌‌توانید درخواست رسمی خود را برای دانشگاه ارسال کنید.

شرایط پذیرش دوره دکترا

پذیرش در مقطع دکترا در استرالیا معمولا مستلزم داشتن مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد در یک رشته مناسب است. ممکن است دانشگاه‌ها شما را بدون مدرک کارشناسی ارشد نیز بپذیرند، اما احتمال آن کمتر است. دانشگاه‌های هریک شرایط مختص به خود را دارند. اما می‌توان انتظار داشت که شما شرایط زیر را رعایت کرده باشید:

 • مدارک تحصیلی قبلی شما (ممکن است نیاز به تایید دانشگاه باشد)
 • یک پروپوزال تحقیقاتی (در آن موضوع پایان‌نامه دکترای خود را مطرح می‌‌‌کنید)
 • بیانیه شخصی (ممکن است برای برنامه‌های ‌اپلای برای پروژه‌ها مورد نیاز باشد)
 • توصیه‌نامه از مراجع علمی و حرفه‌ای

مهاجرت به استرالیا

مصاحبه‌ها برای دوره دکترا

این امکان وجود دارد که دانشگاه مورد نظر شما در استرالیا بخواهد برای دکترا با شما مصاحبه کند. این معمولا نشانه خوبی به شمار می‌‌‌آید و بدان معنی است که درخواست شما از شرایط خوبی برخوردار است و استاد راهنمای بالقوه شما فکر می‌‌‌کند که شما دارای پتانسیل کافی هستید.

البته نباید بابت مصاحبه دکترا هیچ نگرانی‌ای داشته باشید. دانشگاه‌ها از دانشجویان بین‌المللی انتظار ندارند که فقط برای انجام مصاحبه به استرالیا سفر کنند؛ بلکه مصاحبه را با استفاده از پلتفرم ویدئوکنفرانس ترتیب می‌‌‌دهند.

ویزای دانشجویی برای تحصیل در دوره دکترا در استرالیا

استرالیا سیستم مهاجرت خود را ساده‌سازی کرده است و اکنون فقط یک ویزا برای دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌‌‌دهد. این ویزا با عنوان ویزای دانشجویی (زیر کلاس 500) شناخته می‌‌‌شود. برای تحصیل در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکترا در خارج از کشور در استرالیا به این ویزا نیاز دارید. توجه داشته باشید که ویزای دانشجویی جدید جایگزین ویزای بخش آموزش عالی استرالیا (زیر کلاس 573) و ویزای بخش تحقیقات تحصیلات تکمیلی (زیر کلاس 574) می‌‌‌شود. این نوع ویزاها دیگر ارائه نمی‌شوند. از جمله الزامات اخذ ویزای دکترا عبارت‌اند از:

 • تمام‌وقت تحصیل کنید: استرالیا برای دانشجویان بین‌المللی در مقطع دکتری برای تحصیل پاره‌وقت ویزا صادر نمی‌کند
 • تاییدیه ثبت نام در دانشگاه خود را داشته باشید: قبل از اینکه برای اخذ ویزا درخواست دهید، باید برای تحصیل در مقطع دکترا در استرالیا در یکی از موسسات آموزش عالی این کشور پذیرفته شده باشید
 • از منابع مالی کافی برای تامین هزینه‌های ‌خود برخوردار باشید: دولت استرالیا انتظار دارد دانشجویان حداقل 21,041 دلار استرالیا در سال تمکن مالی داشته باشند

مهاجرت به استرالیا

الزامات زبان دوره دکترا

دوره‌های ‌دکترا در استرالیا به زبان انگلیسی برنامه‌ریزی و ارائه می‌‌‌شوند و شما باید از مهارت‌های ‌زبانی کافی برای برقراری ارتباط و درک اطلاعات مورد نیاز در طول دوره دکترای خود برخوردار باشید. اگر شما دوره تحصیل قبلی خود را به زبان انگلیسی گذرانده باشید، معمولا به هیچ مدرکی برای اثبات مهارت زبان خود نیازی ندارید. در غیر این صورت، ممکن است نیاز باشد هنگام درخواست ویزای خود، نمره آزمون زبان را هم ارائه دهید. اکثر آزمون‌های ‌شناخته‌شده زبان انگلیسی در دانشگاه‌های ‌استرالیا مورد پذیرش هستند. نمره مورد نیاز شما به آزمونی که در آن شرکت می‌‌‌کنید، بستگی دارد:

 • آیلتس:5
 • تافل: 85
 • CAE: 176
 • PTE: 61

کار حین تحصیل در دوره دکترا در استرالیا

در حین تحصیل دکترا در استرالیا، می‌‌‌توانید تا 40 ساعت در هر دو هفته کار انجام دهید. هیچ محدودیتی برای استخدام در تعطیلات اعمال نمی‌شود، با این حال، باید بررسی کنید که کاری که انجام می‌‌‌دهید با شرایط دکتری شما (و انتظارات استاد راهنما!) مطابقت داشته باشد.

هزینه‌ها و زمان رسیدگی به ویزا

هزینه استاندارد ویزای دانشجویی استرالیا 630 دلار استرالیا است. اگر ویزای شما نیاز به بررسی‌های ‌اضافی داشته باشد یا اگر قصد دارید متقاضیانی دیگر (مانند اعضای خانواده) را با خود همراه کنید، مجبور به پرداخت هزینه اضافی هستید. تقریباً 75٪ از ویزاهای دانشجویی در عرض 25 روز صادر می‌‌‌شود، اما برخی از درخواست‌ها ممکن است بیشتر طول بکشند.

 

 

بهترین دانشگاه‌های ‌استرالیا

مجمع جهانی بورسیه تحصیلی (World Scholarship Forum) فهرستی از برترین دانشگاه‌های ‌استرالیا که مدارک کاردانی، برنامه‌های ‌کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا را ارائه می‌‌‌دهند، گردآوری کرده است. انتخاب بهترین دانشگاه‌ها در استرالیا بر اساس تعداد برنامه‌ها، داده‌های منتشرشده از منابع معتبر دولتی، نظرسنجی‌های انجام‌شده از دانشجویان، مصاحبه‌های فارغ‌التحصیلان انجام شده است. در ادامه فهرست بهترین دانشگاه‌های ‌استرالیا را با هم بررسی می‌‌‌کنیم.

دانشگاه های استرالیا

دانشگاه ملی استرالیا (Australian National University)

دانشگاه ملی استرالیا یک دانشگاه ملی تحقیقاتی در کانبرا، پایتخت استرالیا است که در سال 1946 توسط پارلمان استرالیا تاسیس شده است. پردیس اصلی آن در اکتون شامل هفت کالج آموزشی و تحقیقاتی است. این موسسه با دانشگاه‌های ‌بین‌المللی مانند دانشگاه ییل، دانشگاه آکسفورد، ETH زوریخ و دانشگاه ملی سنگاپور همکاری‌های ‌نزدیکی دارد.

دانشگاه ملبورن

دانشگاه ملبورن دانشگاهی دولتی در ملبورن استرالیا است که در سال 1853 تاسیس شده است که دومین دانشگاه قدیمی استرالیا است. این دانشگاه دارای 47000 دانشجو، 6500 کارمند و 280000 فارغ‌التحصیل در سراسر جهان است (حدود 15 درصد آن‌ها خارج از استرالیا زندگی می‌‌‌کنند). همچنین، بیش از 12000 دانشجوی بین‌المللی در دانشگاه ملبورن مشغول به تحصیل هستند.

این موسسه، یک دانشگاه تحقیقاتی پیشرو است که هزینه‌های ‌تحقیقاتی آن پس از CSIRO در رتبه دوم قرار دارد. محققان این موسسه بیشترین بهره‌مندی را از بورسیه‌های ‌بین‌المللی در زمینه‌هایی مانند قوانین حقوق بشر، تغییرات آب‌وهوایی، مخابرات و تحقیقات پزشکی دارند. دانشگاه ملبورن میزبان استادان مطرحی مانند پروفسور پیتر دوهرتی برنده جایزه نوبل و پروفسور پیتر سینگر برنده جایزه نوبل است.

دانشگاه های استرالیا

دانشگاه سیدنی

دانشگاه سیدنی قدیمی‌ترین دانشگاه در استرالیا است. این دانشگاه، یک مرکز تحقیقاتی دولتی در سیدنی استرالیا است که در سال 1850 تاسیس شده است. همچنین، دارای بیش از 70000 دانشجو، 7500 کارمند و 350000 فارغ‌التحصیل است. این دانشگاه در دهه گذشته بیش از 1.5 میلیارد دلار در طرح‌های چند رشته‌ای سرمایه‌گذاری کرده است تا کارکنان دانشگاهی خود را قادر به بهبود زندگی مردم در استرالیا و سراسر جهان کند.

دانشگاه کوئینزلند (UQ)

دانشگاه کوئینزلند (UQ) یک دانشگاه تحقیقاتی دولتی مستقر در بریزبن کوئینزلند است. این دانشگاه که یکی از بهترین دانشگاه‌های ‌استرالیا برای دانشجویان بین‌المللی تلقی می‌‌‌شود در سال 1909 توسط پارلمان ایالتی تاسیس شده است. این دانشگاه پنجمین دانشگاه قدیمی کشور به شمار می‌‌‌آید که از زمان تأسیس تاکنون برنده 27 جایزه Laureate Fellowship و 11 جایزه مرکز عالی ARC شده است (بیشترین جوایز اعطاشده در میان دانشگاه‌های ‌استرالیا).

دانشگاه های استرالیا

دانشگاه نیو ساوت ولز (UNSW)

دانشگاه نیو ساوت ولز دانشگاهی دولتی در سیدنی است. UNSW بالاترین میانگین ATAR را در بین دانشگاه‌های نیوساوت ولز ثبت کرده است و 500-دانشجوی برتر این ایالت را به خود جذب کرده است که یک رکورد به شمار می‌‌‌آید. این موسسه طیف گسترده‌ای از برنامه‌های ‌کارشناسی، کارشناسی ارشد و تحقیقاتی را ارائه می‌‌‌دهد.

دانشگاه موناش

دانشگاه موناش یک مرکز تحقیقاتی واقع در ملبورن استرالیا است که در سال 1958 تاسیس شده است. این دانشگاه دومین دانشگاه قدیمی در ایالت ویکتوریا است. موناش به افتخار ژنرال برجسته جنگ جهانی اول، سر جان موناش نام‌گذاری شده است. این دانشگاه چهار پردیس در ایالت ویکتوریا و یک پردیس در کشور مالزی دارد. فارغ‌التحصیلان برجسته دانشگاه موناش عبارت‌اند از: موسیقیدان (نیک کیو)، رمان‌نویس برنده جایزه بوکر (پیتر کری)، و نمایشنامه‌نویس (دیوید ویلیامسون).

دانشگاه آدلاید

دانشگاه آدلاید یک دانشگاه دولتی در آدلاید، در جنوب استرالیا است که در سال 1874 تاسیس شده است. این موسسه در واقع سومین دانشگاه قدیمی استرالیا است. آدلاید دارای 25000 دانشجو است که حدود 30 درصد از آن‌ها را دانشجویان بین‌المللی از بیش از 100 کشور جهان تشکیل می‌‌‌دهند. این مدرسه دارای چهار پردیس در جنوب استرالیا است و برنامه‌های ‌تحصیلی نیز از طریق مشارکت آن با مرکز آموزشی Ngee Ann-Adelaide در سنگاپور ارائه می‌‌‌شود.

از جمله فارغ‌التحصیلان معتبر این موسسه می‌‌‌توان به پنج برنده جایزه نوبل و 110 دانشمند رودز اشاره کرد. شناخته‌شده‌ترین این افراد، اولین نخست‌ وزیر زن استرالیا (جولیا گیلارد) و رابین وارن است که ارتباط بین باکتری هلیکوباکتر پیلوری (H. pylori) و زخم معده را کشف کرد.

دانشگاه های استرالیا

دانشگاه استرالیای غربی (The University of Western Australia)

دانشگاه استرالیای غربی یک مرکز تحقیقاتی در استان استرالیای غربی است. پردیس اصلی موسسه در پرث و یک پردیس متوسطه در آلبانی مستقر هستند. دانشگاه UWA که یکی از بهترین دانشگاه‌های استرالیا است دارای 9 دانشکده است: معماری، هنرهای تجسمی، هنر، تجارت، آموزش، مهندسی، محاسبات و ریاضیات، حقوق، پزشکی، دندانپزشکی و علوم بهداشتی و مطالعات بومی. برخی از فارغ‌التحصیلان برجسته این دانشگاه عبارت‌اند از: نخست وزیر استرالیا (باب هاوک)، کمدین تیم مینچین و برنده جایزه نوبل بری مارشال.

دانشگاه صنعتی کوئینزلند (QUT)

دانشگاه فناوری کوئینزلند (QUT) یک دانشگاه دولتی در بریزبن کوئینزلند، استرالیا است. این دانشگاه در دو پردیس در منطقه بریزبن واقع شده است: Gardens Point و Kelvin Grove. این دانشگاه که یکی از بهترین دانشگاه‌های ‌استرالیا برای دانشجویان بین‌المللی است دارای حدود 50000 دانشجو و حدود 9000 دانشجوی بین‌المللی از بیش از 120 کشور جهان است. همچنین، این موسسه صدها مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد را ارائه می‌‌‌دهد که شامل برنامه‌های ‌تحقیقاتی گسترده‌ای است.

 

شرایط اقامت تحصیلی استرالیا

مهاجرت به استرالیا

هرساله تقریبا نیم میلیون دانشجوی بین‌المللی برای ادامه تحصیلات عالی خود به استرالیا مهاجرت می‌‌‌کنند. استرالیا یکی از مقصدهای جذاب مهاجرتی برای دانشجویان در سراسر جهان است. برخی دانشجویان ممکن است به قصد تحصیل به استرالیا مهاجرت کنند و پس از فارغ‌التحصیلی تصمیم بگیرند در آنجا زندگی کنند. از این رو، این افراد پس از اتمام تحصیل باید برای اخذ ویزای اقامت دائم اقدام کنند. بنابراین، دانشجویان یک برنامه تحصیلی را انتخاب می‌‌‌کنند که علاوه بر برخورداری از یک چشم‌انداز درخشان شغلی، شانس آن‌ها را برای اخذ اقامت دائم استرالیا افزایش می‌‌‌دهد. به غیر از این موضوع، عوامل دیگری نیز در این مورد موثرند که عبارت‌اند از:

 • سن متقاضی
 • مدرک تحصیلی
 • مهارت در زبان انگلیسی
 • تجربه کاری
 • مهارت‌های ‌شریک زندگی

با توجه به اینکه استرالیا از یک اقتصاد پررونق برخوردار است، دانشجویان پس از اتمام تحصیلات خود به دنبال فرصت‌های ‌شغلی هستند. برای کار در استرالیا از طریق اقامت دائم، متقاضیان می‌‌‌توانند مسیرهای مختلفی را انتخاب کنند که ویزای کار پس از تحصیل (Post Study Work) یک روش پرکاربرد برای دانشجویان بین‌المللی به شمار می‌‌‌آید.

مهاجرت به استرالیا

مزایای اقامت دائم در استرالیا

افرادی که داری مجوز اقامت دائم هستند، از حقوق شهروندی برخوردار هستند. یک شهروند در صورت تمایل می‌‌‌تواند هر زمان که بخواهد وارد خاک استرالیا شود یا از آن خارج شود. در این صورت، ساکنان دائم استرالیا باید دارای ویزای دائمی PR با مجوز سفر معتبر باشند؛ اما شهروندان استرالیا نیازی به ارائه این مدارک ندارند. افرادی که دارای مجوز اقامت دائم هستند، پس از مدت معینی واجد شرایط برای اخذ تابعیت استرالیا می‌‌‌شوند.

چگونه به‌عنوان یک دانشجوی بین‌المللی مجوز اقامت دائم استرالیا را دریافت کنیم؟

بسیاری از دانشجویان بین‌المللی پس از اتمام تحصیلات خود، برای اخذ اقامت دائم استرالیا اقدام می‌‌‌کنند. برای انجام این کار، آن‌ها باید از طریق برنامه مهاجرت SkillSelect وزارت مهاجرت و حفاظت از مرز “تمایل خود را ابراز کنند”. این یک سرویس آنلاین است توسط دولت استرالیا راه‌اندازی شده است که از طریق آن دانشجویان می‌‌‌توانند با ارسال اظهارنامه (EOI) برای ویزای مهارتی (skilled visa) درخواست دهند. برای این کار، متقاضیان باید مشخصات فردی، رزومه کاری، شغل انتخابی و جزئیات مربوط به مهارت خود در زبان انگلیسی را ارائه دهند. جدای از این موارد، آن‌ها همچنین باید جزئیات ارزیابی مهارت‌ها در رابطه مشاغل معرفی‌شده را ارائه دهند.

فارغ‌التحصیلان معمولا برای ویزای نیروی ماهر مستقل Skilled Independent (زیر کلاس 189) درخواست می‌‌‌دهند که یک سیستم مبتنی بر امتیازدهی برای نیروهای کار ماهر بین 18 تا 49 سال است. در این سیستم، فرد متقاضی از سوی اعضای خانواده یا کارفرمای خاصی حمایت نمی‌شود یا توسط دولت ایالتی معرفی نشده است. به غیر از ارائه EOI، داوطلبان باید یک ارزیابی از مهارت‌های ‌شغلی خود را نیز ارائه دهند. ویزای Skilled Independent (زیر کلاس 189) به فارغ‌التحصیلان اجازه می‌‌‌دهد تا به‌طور دائم در استرالیا کار و زندگی کنند.

ویزای کار پس از تحصیل

ویزای کار پس از تحصیل یک ویزای دو ساله است که به دانشجویان اجازه می‌‌‌دهد بدون هیچ محدودیتی کار کنند. داوطلبانی که یک برنامه تحصیلی تمام‌وقت دو ساله را گذرانده‌اند، معمولا در مقطع لیسانس یا فوق لیسانس تحصیل می‌‌‌کنند و واجد شرایط درخواست این ویزا هستند. با این حال، بسیاری از دانشجویان پس از اتمام تحصیلات خود متوجه می‌‌‌شوند که واجد شرایط اقامت دائم نیستند. یا کارفرمای حامی ندارند یا امتیاز کافی برای مهاجرت مهارتی (skilled migration) را ندارند. بنابراین، ویزای کار پس از تحصیل در استرالیا برای برآوردن شرایط ویزای دائمی برای دانشجویان بین‌المللی استفاده می‌‌‌شود.

مهاجرت به استرالیا

هزینه تحصیل در استرالیا

میزان شهریه‌ای که برای تحصیل در استرالیا از شما دریافت می‌‌‌شود، به متغیرهای مختلفی بستگی دارد. یکی از آن‌ها کشور شما می‌‌‌باشد و دیگری این است که تحصیل در چه نوع موسسه‌ای – دولتی یا خصوصی- را انتخاب می‌‌‌کنید. موسسات آموزش عالی خصوصی هزینه بیشتری برای ارائه دوره‌های ‌خود دریافت می‌‌‌کنند.

شما به‌عنوان یک دانشجوی بین‌المللی، باید شهریه کامل دوره خود را بپردازید. برای مدرک لیسانس، این شهریه می‌‌‌تواند بین 15000 تا 33000 دلار استرالیا، برای مدرک کارشناسی ارشد بین 20000 تا 37000 و برای مدرک دکترا، این میزان می‌‌‌تواند بین 18000 تا 42000 دلار استرالیا باشد. البته در مورد رشته‌هایی مانند علوم دامپزشکی یا پزشکی هزینه‌های ‌تحصیل بالاتر است. البته در این مورد، اخذ یک بورسیه تحصیلی می‌‌‌تواند در تامین هزینه‌های ‌تحصیل و زندگی به شما کمک کند. این برنامه‌های ‌بورسیه، ممکن است توسط دانشگاه‌های ‌استرالیا یا یک نهاد مالی مستقل ارائه شوند.

همچنین، برای تامین هزینه تحصیل خود، می‌‌‌توانید در استرالیا به‌صورت پاره‌وقت کار کنید. اگر در مقطع کارشناسی تحصیل می‌‌‌کنید، می‌‌‌توانید تا 40 ساعت در هر دو هفته در طول ترم کار کنید. از طرفی، اگر در مقطع کارشناسی ارشد یا دکترا تحصیل می‌‌‌کنید، تا زمانی که الزامات آکادمیک دوره تحصیلی خود را برآورده کنید، مجاز به انجام کار به‌صورت نامحدود هستید.

هزینه‌های ‌زندگی دانشجویی در استرالیا

دانشجویان بین‌المللی در استرالیا به 1400 تا 2500 دلار استرالیا در ماه نیاز دارند تا تمام هزینه‌های ‌زندگی خود از جمله اقامت، غذا و سایر موارد را پوشش دهند. شایان ذکر است که وقتی برای ویزای دانشجویی در استرالیا درخواست می‌‌‌دهید، باید ثابت کنید که منابع مالی لازم برای زندگی و تحصیل در این کشور را دارید. میانگین بودجه مورد نیاز در برخی از محبوب‌ترین شهرهای دانشجویی استرالیا عبارت‌اند از:

 • سیدنی: 1900 دلار استرالیا
 • آدلاید: 1300 دلار استرالیا
 • بریزبن: 1400 دلار استرالیا
 • ملبورن: 1500 دلار استرالیا
 • کانبرا: 1400 دلار استرالیا

هزینه‌های ‌اقامت در استرالیا

اکثر دانشگاه‌ها تنها تعداد کمی خوابگاه دانشجویی را برای اسکان در پردیس دانشگاه فراهم می‌‌‌کنند. به همین دلیل است که بسیاری از دانشجویان بین‌المللی یک ملک خصوصی را اجاره می‌‌‌کنند. میانگین هزینه برای گزینه‌های ‌اقامتی رایج عبارت‌اند از:

 • اقامت در خانه: 1200 – 450 دلار استرالیا
 • سالن‌های ‌اقامت دانشجویی: 1100 – 440 دلار استرالیا
 • اجاره آپارتمان: 1700 – 750 دلار استرالیا
 • اشتراک آپارتمان/خانه اجاره ای: 850 – 380 دلار استرالیا

با تحصیل در استرالیا مسیر آینده شغلی خود را هموار کنید

مهاجرت به استرالیا

در طول چند دهه اخیر، صدها هزار دانشجوی بین‌المللی برای تحصیل به استرالیا مهاجرت کرده‌اند. دانشگاه‌های ‌استرالیا برنامه‌ها و خدمات متنوعی را برای جذب دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌‌‌دهند. استرالیا برخی از برترین موسسات تحقیقاتی در سراسر جهان را در خود جا داده است. شما می‌‌‌توانید انواع برنامه‌های ‌آکادمیک با استانداردهای بالای آموزشی را در رشته‌های ‌مختلف مانند پرستاری و مراقبت‌های ‌بهداشتی، زیست‌شناسی، ریاضیات و مهندسی را در دانشگاه‌های ‌استرالیا جستجو کنید.

هرساله، دولت استرالیا بورسیه‌های ‌تحصیلی به ارزش بیش از 200 میلیون دلار را به دانشجویان بین‌المللی اعطا می‌‌‌کند. این کمک‌های ‌مالی بر اساس شایستگی دانشجویان اختصاص داده می‌‌‌شوند. از آنجا که مدارک ارائه‌شده در دانشگاه‌های ‌استرالیا در سراسر جهان به رسمیت شناخته می‌‌‌شود، تحصیل در استرالیا باعث ایجاد یک رزومه عالی برای دانشجویان تبدیل می‌شود که نقش بسزایی در آینده شغلی آن‌ها دارد.

برای مهاجرت آماده اید؟

در اولین فرصت با مشاورین ما تماس بگیرید تا با بررسی شرایط شما؛ بهترین راهکارهای مهاجرت را به شما ارائه نمایند

نظرات و سوالات شما

منتظر سوالات و دیدگاه های شما هستیم

موضوع : تحصیل در استرالیا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.