تحصیل در فرانسه

آنچه در این مطلب خواهید خواند

تحصیل در فرانسه | شرایط تحصیل در تمامی مقاطع + اخذ ویزای تحصیلی

فرانسه؛ از محبوب‌ترین مقصدهای مهاجرتی برای تحصیل

شما هم ممکن است مانند بسیاری از ایرانیان، رویای تحصیل در یک کشور خارجی را در سر داشته باشید. یکی از محبوب‌ترین مقصدهای مهاجرت تحصیلی در سال‌های ‌اخیر کشور فرانسه بوده است. سیستم آموزش عالی فرانسه (enseignement supérieur) هر ساله هزاران دانشجوی بین‌المللی را از سراسر جهان جذب می‌‌‌کند. دانشگاه‌های ‌فرانسه از سطح کیفی بالایی برخوردار هستند و مدارس تخصصی این کشور نیز طیف وسیعی از دوره‌ها را ارائه می‌‌‌دهند. جای تعجب نیست که سالانه بیش از 287000 دانشجوی بین‌المللی برای تحصیل، در دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی فرانسه، به این کشور مهاجرت می‌کنند. در این مقاله با مزایای تحصیل در فرانسه و شرایط اخذ ویزای تحصیلی این کشور آشنا می‌‌‌شویم.

تحصیل در فرانسه

آیا مزایای تحصیل در فرانسه را می‌دانید؟

برای بسیاری از افراد، تحصیل در خارج از کشور راهی ایده‌آل برای پیشرفت در زندگی شخصی و آشنایی با فرهنگ‌های ‌مختلف است. تحصیل در کشوری دیگر می‌‌‌تواند به افزایش اعتمادبه‌نفس شما کمک کند و اینکه از پس سخت‌ترین مشکلات خود برآیید که هر دو مهارت‌ ‌شخصی و حرفه‌ای مهمی به شمار می‌‌‌آیند. فرانسه همواره به‌عنوان یکی از محبوب‌ترین مقصدهای مهاجرتی مورد توجه دانش‌آموزان و دانشجویان بین‌المللی بوده است. در ادامه مهم‌ترین مزایای تحصیل در فرانسه را مرور می‌کنیم.

سیستم آموزشی با کیفیت بالا

یکی از دلایل تحصیل در فرانسه، برخورداری این کشور از یک سیستم آموزشی با کیفیت بالا است. دانشگاه‌های ‌معروفی مانند دانشگاه پاریس و سوربن به شهرت فراوانی در سطح بین‌المللی رسیده‌اند. اما فرانسه میزبان تعداد بی‌شماری از موسسات آموزشی با رتبه جهانی بالا، تقریبا در تمامی رشته‌های ‌تحصیلی است. برای مثال در رشته حقوق، دانشگاه Panthéon – Assas و Université Paris Nanterre گزینه‌های ‌فوق‌العاده‌ای هستند. برای طراحی مد، Institut Français de la Mode یکی از بهترین مکان‌ها در جهان برای تحصیل است. فرانسه همچنین برخی از بهترین مدارس بازرگانی جهان را نیز در خود جا داده است. با وجود این موسسات آموزش عالی کم‌نظیر در فرانسه، پتانسیل یادگیری شما در این کشور بسیار بالا است.

تحصیل در فرانسه

فرصت‌های ‌شغلی ایده‌آل در فرانسه

فرانسه یکی از فعال‌ترین بازارهای تجاری جهان با فرصت‌های ‌فراوان است. این کشور به بازار یکپارچه و بزرگ اروپا دسترسی دارد. یکی دیگر از مهم‌ترین دلایل برای تحصیل در فرانسه این است که شما می‌‌‌توانید از این طریق با محیط کسب‌وکار در این کشور و ظرفیت‌های ‌حرفه‌ای آن آشنا شوید. فرانسه میزبان چندین مورد از بهترین مدارس بازرگانی جهان نیز هست. به این ترتیب، این کشور مکانی ایده‌آل برای راه‌اندازی کسب‌وکار شما به شمار می‌‌‌آید. مدارسSkema Business ، INSEAD Business و HEC Paris برخی از موسسات آموزشی دارای بالاترین رتبه جهانی هستند.

در مورد دانشجویان غیراروپایی، دولت فرانسه یک مجوز اقامت موقت (autorisation provisoire de séjour) به فارغ‌التحصیلان ارائه می‌‌‌دهد که یک سال اعتبار دارد. این مجوز به شما امکان می‌‌‌دهد در آن مدت به دنبال کار بگردید. با در نظر گرفتن تمامی این موارد، اگر به دنبال راه‌اندازی یک کسب‌وکار پرسود هستید، فرانسه مکانی ایده‌آل برای تحصیل است.

فرهنگ غنی فرانسه

تحصیل در فرانسه تنها برنامه‌ریزی‌های ‌آکادمیک و شغلی را شامل نمی‌شود. شما با مهاجرت به فرانسه با فرهنگ غنی و سنت‌های این کشور نیز اجین خواهید شد! در فرانسه تجربه‌های ‌فرهنگی کم نیستند. کانون اصلی فرهنگ فرانسه را هنر، مد، ادبیات و تنوع غذایی تشکیل می‌‌‌دهد. آشنایی با این جنبه‌های ‌فرهنگی، راهی خوب برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این کشور، مناطق مختلف و حتی تاریخ آن است.

شایان ذکر است که درحالی‌که بسیاری از مردم ممکن است فرهنگ فرانسوی را بیشتر به شهر پاریس پایتخت این کشور مرتبط کنند، در سراسر فرانسه چیزهای زیادی برای جستجو وجود دارد! شهرهایی مانند بوردو، لیون و مارسی میراث فرهنگی خاص خود را دارند. همچنین، گذراندن وقت در حومه‌های ‌شهر می‌‌‌تواند راهی عالی برای دیدن جنبه دیگری از سبک زندگی فرانسوی باشد. در مجموع، تجربه فرهنگ فرانسه می‌‌‌تواند اشکال مختلفی داشته باشد، اما قطعا یک ماجراجویی ارزشمند خواهد بود!

حمایت قوی از دانشجویان خارجی در فرانسه

یکی دیگر از دلایل برای تحصیل در فرانسه سطح بالای حمایتی است که دولت فرانسه از دانشجویان خارجی انجام می‌‌‌دهد. در فرانسه اگر در یک دانشگاه دولتی تحصیل کنید، تقریبا هیچ شهریه‌ای پرداخت نمی‌کنید. دانشگاه‌های ‌دولتی فرانسه در اکثر موارد بدون شهریه هستند و فقط باید هزینه اداری کمی را پرداخت کنید.

اگر قصد دارید در یک شهر بزرگ در فرانسه تحصیل کنید، هزینه زندگی می‌‌‌تواند بسیار بالا باشد. دولت فرانسه و دانشگاه‌ها برای حمایت مالی از دانشجویان تلاش می‌‌‌کنند. برای کمک به پوشش هزینه‌های ‌اجاره مسکن، دانشجویان می‌‌‌توانند برای کمک‌هزینه اقامتی درخواست دهند و ماهانه چند صد یورو دریافت کنند. همچنین، بیشتر موزه‌ها و جاذبه‌های فرهنگی برای دانشجویان رایگان هستند.

ویزای تحصیل در فرانسه

تحصیل در فرانسه

دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا برای تحصیل در دانشگاه‌های ‌فرانسه نیاز به اخذ ویرا دارند. اگر با روش CEF اپلای کنید، خود دانشگاه مراحل دریافت ویزای شما را انجام می‌‌‌دهد. در غیر این صورت، پس از دریافت پیشنهاد از سوی دانشگاه، باید از طریق سفارت/کنسولگری فرانسه مراحل اخذ ویزا را پیش ببرید. شما باید مدارک تحصیلی، برنامه‌های ‌تحصیلی، مدرک مربوط به زبان فرانسه (در صورت لزوم) را ارائه دهید و تمکن مالی خود را در حین تحصیل در فرانسه به اثبات برسانید – حدود 615 یورو در ماه.

برای سال اول تحصیل، ویزا مدرکی به شمار می‌‌‌آید که وضعیت اقامت شما را نشان می‌‌‌دهد. از سال دوم به بعد باید برای اخذ Carte de Sejour اقدام کنید. از طرفی، همه دانشجویان نیاز به دریافت بیمه درمانی دارند که در فرانسه معتبر باشد.

 

انواع ویزاهای دانشجویی فرانسه

اگر قصد دارید در فرانسه تحصیل کنید، باید در وهله اول نسبت به اخذ ویزای تحصیلی فرانسه اقدام کنید. بسته به رشته تحصیلی و مدت‌زمانی که قصد دارید در فرانسه اقامت داشته باشید، روش‌های ‌درخواست ویزا متفاوت خواهد بود. در ادامه انواع ویزای دانشجویی فرانسه را با هم برسی می‌‌‌کنیم.

تحصیل در فرانسه

ویزای دانشجویی کوتاه‌ مدت شینگن (Visa de court séjour pour etudes)

با استفاده از ویزای دانشجویی کوتاه‌ مدت شینگن، می‌‌‌توانید بدون اینکه به‌طور جداگانه برای اخذ ویزای اقامت اقدام کنید، تا سه ماه در فرانسه تحصیل کنید. این ویزا برای افرادی که در دوره‌های ‌زبان یا دیگر برنامه‌های ‌کوتاه‌مدت تحصیلی شرکت می‌‌‌کنند، مناسب است که به‌صورت رایگان صادر می‌‌‌شود و این ویزا قابل تمدید نیست.

ویزای حضور در آزمون ورودی (Etudient concours)

با ویزای حضور در آزمون ورودی می‌‌‌توانید برای شرکت در آزمون ورودی در یک موسسه آموزش عالی به فرانسه سفر کنید. در صورت قبولی، می‌‌‌توانید مستقیما برای اخذ مجوز اقامت یک ساله در فرانسه که قابل تمدید هست اقدام کنید.

ویزای موقت بلندمدت (Visa de long séjour temporaire pour etudes)

یکی دیگر از انواع ویزای دانشجویی فرانسه که برای شرکت در برنامه‌های ‌تحصیلی یا دوره‌های ‌زبان استفاده می‌‌‌شود، ویزای موقت بلندمدت است. این ویزا به شما اجازه می‌‌‌دهد بین سه تا شش ماه بدون نیاز به اخذ مجوز اقامت، در فرانسه تحصیل کنید که غیرقابل‌تمدید است.

تحصیل در فرانسه

ویزای اقامت طولانی‌مدت (Visa de long séjour etudes)

اگر قصد دارید بیش از شش ماه در فرانسه تحصیل کنید، باید برای اخذ ویزای دانشجویی بلندمدت اقدام کنید. این نوع ویزای تحصیلی (که به‌عنوان مجوز اقامت شما نیز به کار می‌‌‌رود) با توجه به طول دوره تحصیلی شما، قابل تمدید است: سه سال برای لیسانس، دو سال برای فوق‌لیسانس و چهار سال برای دکترا. ویزاهای بلندمدت به‌عنوان مجوز اقامت نیز عمل می‌‌‌کنند و VLT-TS نامیده می‌‌‌شوند.

ویزای VLS-TS یا اقامت طولانی‌مدت مختص همه دانشجویان بین‌المللی است. شما باید اطلاعاتی در مورد سوابق تحصیلی و مهارت زبان فرانسه خود ارائه دهید و دارای منابع مالی کافی (تقریبا 615 یورو در ماه) برای اقامت در کشور فرانسه باشید.

ویزای تحصیلی تحقیقاتی با اقامت طولانی‌مدت

اگر مدرک کارشناسی ارشد یا بالاتر دارید و می‌خواهید برای شرکت در تحقیقات یا تدریس در دانشگاه به فرانسه مهاجرت کنید، موسسه مد نظر شما می‌تواند ویزای (VLS-TS) ویزای پژوهشی با اقامت طولانی‌مدت) را برایتان اخذ کند. طی یک توافق‌نامه میزبانی، موسسه کار شما و مدت زمان آن را بریتان شرح می‌‌‌دهد. سپس این سند را همراه با درخواست ویزای خود به کنسولگری در کشور خود ارسال می‌‌‌کنید.

مانند فرآیند تمدید ویزا، شما باید در بدو ورود به فرانسه به OFII گزارش دهید. دو ماه قبل از انقضای ویزا، باید برای یک اجازه اقامت که بین یک تا چهار سال طول می‌‌‌کشد، درخواست دهید. با استفاده از این ویزا، اعضای خانواده (همسر و فرزندان خردسال) به‌طور خودکار اقامت فرانسه را دریافت خواهند کرد.

تحصیل در مدارس فرانسه

تحصیل در فرانسه

اگر شما قصد زندگی در کشور فرانسه را دارید، باید بهترین مدارس را برای تحصیل فرزند خود پیدا کنید؛ چه دولتی، خصوصی یا بین‌المللی. با این حال، ممکن است به‌عنوان یک مهاجر نگرانی‌هایی بابت سیستم آموزش فرانسه داشته باشید؛ به‌خصوص اگر سر راه خود با مشکلاتی در یادگیری زبان فرانسه مواجه باشید.

مدارس دولتی فرانسه به‌طورکلی سطح بالایی از آموزش را ارائه می‌‌‌دهند، و درنتیجه، تنها درصد کمی از کودکان (حدود 20٪) در مدارس خصوصی تحصیل می‌‌‌کنند. با این وجود، هر مسیری که فرزند شما دنبال کند و همچنین علایق و نحوه عملکرد او در سال‌های ‌اولیه تحصیل، عواملی تعیین‌کننده در انتخاب رشته تخصصی انتخابی او در دوران تحصیلات متوسطه، به شمار می‌‌‌آیند. دانش‌آموزان پس از تکمیل تحصیلات متوسطه، می‌‌‌توانند به تحصیلات عالی ادامه دهند، دوره‌های ‌کارآموزی را بگذرانند یا اینکه وارد بازار کار شوند.

مقایسه تحصیل در مدارس دولتی و خصوصی در فرانسه

در فرانسه، آموزش برای کودکان بین سه تا 16 سال اجباری است و شامل چهار دوره پیش‌دبستانی (سنین سه تا شش سال)، مدرسه ابتدایی (سنین شش تا 11 سال)، مدرسه راهنمایی (سنین 11 تا 15 سال) و دبیرستان یا lycée (سنین 15 تا 18 سال) است. مانند سایر کشورها، والدین می‌‌‌توانند در هر دوره، فرزند خود را به یک مدرسه خصوصی یا دولتی بفرستند. طبیعتاً تفاوت‌های ‌زیادی بین این دو وجود دارد. به‌عنوان‌مثال، کودکان در مدارس دولتی ممکن است در هر مرحله از تحصیل ساختمان محل تحصیل، کلاس‌ها و معلمان دستخوش تغییر شوند. درحالی‌که، در مدارس خصوصی تمام دوره‌ها را در یک محل مشخص تدریس می‌‌‌کنند.

مدارس دولتی فرانسه رایگان، سکولار و مختلط هستند. برعکس، مدارس خصوصی می‌‌‌توانند تک جنسیتی باشند و وابستگی‌های ‌مذهبی پذیرفته شود؛ اگرچه این امر تنها در تعداد کمی از مدارس خصوصی فرانسه جریان دارد. برخی از مدارس دولتی نیز علاوه بر زبان فرانسوی برنامه‌های ‌آموزشی خود را به زبانی دیگر نیز ارائه می‌‌‌دهند؛ با این حال آموزش با زبانی غیر از فرانسوی عمدتا در مدارس خصوصی در دسترس است.

در مدارس دولتی، اندازه کلاس‌ها ممکن است بزرگ باشد. به‌عنوان‌مثال، در سال‌های ‌اولیه تحصیل، یک معلم و یک دستیار آموزشی (گاهی اوقات) معمولا کلاسی متشکل از 25 دانش‌آموز را اداره می‌‌‌کنند. به‌طور مشابه، در دبیرستان، به ازای هر 30 دانش‌آموز یک معلم در نظر گرفته می‌‌‌شود.

تحصیل در فرانسه

سیستم مدارس ابتدایی در فرانسه

در فرانسه کودکان از سن 6 تا 11 سالگی به مدرسه ابتدایی  (école élémentaire)می‌روند و پنج سال تحصیلی را در این مقطع تحصیلی می‌‌‌گذرانند. این مقطع تحصیلی نقش بسزایی در شکل‌گیری آینده تحصیلی فرزندان شما ایفا می‌‌‌کند. مقطع ابتدایی از سطوح زیر تشکیل می‌‌‌شود:

 • CP (Cours preparatoire): سنین شش تا هفتم
 • CE1 (Cours élémentaire 1): سنین هفت تا هشت
 • CE2 (Cours élémentaire 2): سنین هشت تا نه
 • CM1 (Cours moyen 1): سنین نه تا ده سال
 • CM2 (Cours moyen 2): سنین 10 تا 11

تحصیل در مدارس ابتدایی دولتی در فرانسه

مدارس ابتدایی فرانسه دارای مناطق تحت پوشش هستند. این به این معنی که شما می‌‌‌توانید فرزند خود را در مدرسه‌ای نزدیک به خانه خود بفرستید. در غیر این صورت، باید دلیل خوبی برای تحصیل فرزندتان در مدرسه‌ای داشته باشید که خارج از منطقه محل سکونت شما است. علاوه بر این، برای انجام این کار باید از شهرداری محلی خود (mairie) و بازرسی مدرسه (rectorat) مجوز این کار را دریافت کنید. با این حال، در پاریس، کودکان غیر فرانسوی اجازه دارند در مدارسی – خارج از منطقه محل سکونت خود – که برنامه‌های ‌آموزشی با دو زبان ارائه می‌‌‌دهند، تحصیل کنند.

مدارس ابتدایی دولتی در فرانسه رایگان، سکولار و مختلط هستند و والدین فقط باید هزینه ناهار، مراقبت‌های بعد از مدرسه و رفت‌وآمدها را بپردازند. دانش‌آموزان دروس ادبیات، ریاضیات، جغرافیا، تاریخ و یک زبان خارجی دارند که معمولا انگلیسی است. مانند بسیاری از کشورهای اروپایی، سال تحصیلی در فرانسه از ماه سپتامبر آغاز می‌شود تا ژوئن/ژوئیه ادامه دارد. فرزند شما باید قبل از شروع سال تحصیلی در سپتامبر در مدرسه ثبت نام کند.

تحصیل در فرانسه

تحصیل در مدارس ابتدایی خصوصی در فرانسه

والدینی که تصمیم می‌‌‌گیرند فرزند خود را تحت آموزش خصوصی قرار دهند، ممکن است این کار را به خاطر ارزش‌های ‌مذهبی حاکم بر محیط مدرسه، امکانات شبانه‌روزی یا اعتبار پایین مدارس دولتی انجام دهند.

اکثر مدارس خصوصی تحت قرارداد (sous contrat) با دولت فرانسه هستند. این بدان معناست که دولت حقوق معلمان را پرداخت می‌‌‌کند، مدرسه از برنامه درسی ملی پیروی می‌‌‌کند و شهریه‌ها به‌طور معقولی پایین است. برخی از مدارس خصوصی (écoles privées) کاملا مستقل هستند (Hors contract). این امر شامل برخی از مدارس با گرایش‌های مذهبی و مدارس بین‌المللی می‌شود که ممکن است هزینه‌های بسیار بالاتری دریافت کنند.

بسیاری از مدارس ابتدایی خصوصی در فرانسه نیز یک برنامه تدریس جایگزین ارائه می‌‌‌دهند، از جمله مدارس method که از برنامه‌های ‌درسی مونته سوری و اشتاینر-والدورف پیروی می‌‌‌کنند. علاوه بر این، مدارس خصوصی مانند écoles éco-citoyennes، که بر یادگیری محیطی تمرکز دارند، و écoles démocratiques، که دانش‌آموز محور بوده و بدون برنامه درسی مشخصی اداره می‌شوند.

سیستم مدارس متوسطه در فرانسه

مسئولیت مدیریت مدارس دولتی فرانسه با وزارت آموزش‌وپرورش این کشور است. طبق قانون، همه کودکان ملزم هستند تا 16 سالگی تحصیل کنند. دانش‌آموزان در فرانسه بین سنین 11 تا 15 سالگی در مدرسه راهنمایی (collège) تحصیل می‌‌‌کنند. اکثریت قریب به اتفاق دانش‌آموزان تا سن 18 سالگی به تحصیل ادامه می‌‌‌دهند. دانش‌آموزان سه سال آخر دوره متوسطه را در دبیرستان (لیسه) می‌‌‌گذرانند. سه نوع لیسه وجود دارد. دانش‌آموزان با تفکر آکادمیک بیشتر در یک لیسه عمومی (general) یا یک لیسه فناوری (technologique) شرکت می‌کنند، درحالی‌که در یک لیسه professionnel، دانش‌آموزان تحصیلات حرفه‌ای بیشتری را دنبال می‌کنند.

تحصیل در فرانسه

تحصیل در مدارس متوسطه دولتی در فرانسه

مدارس دولتی در فرانسه رایگان، سکولار و مختلط هستند. آن‌ها از برنامه درسی ملی که توسط وزارت آموزش‌وپرورش تعیین می‌‌‌شود، پیروی می‌‌‌کنند. به‌طورمعمول، این مدارس از روش‌های ‌آموزشی مرسوم استفاده می‌‌‌کنند. به‌عبارت‌دیگر، سیستم آموزشی فرانسه مبتنی بر تفکر خلاق نیست.

به‌علاوه، این سیستم خود را با سبک‌های ‌یادگیری خاص کودکان مختلف تطبیق نمی‌دهد: یک استاندارد مناسب برای همه. سبک تدریس بر یادگیری قوانین و کاربرد آن‌ها و تکرار مستمر مبتنی است. مدارس دولتی بر اقتدار معلم تاکید دارند و استانداردهای تحصیلی سطح بالایی را تعیین می‌‌‌کنند. به‌طور معمول، مدارس دولتی ورزش و فعالیت‌های ‌خلاقانه را تشویق می‌‌‌کنند، اما آن‌ها در برنامه درسی گنجانده نمی‌شوند، بنابراین انجمن‌های ‌اجتماعی یا خصوصی در درجه اول این قبلی فعالیت‌ها را سازماندهی می‌‌‌کنند.

تحصیل در مدارس متوسطه خصوصی در فرانسه

حدود 22 درصد از دانش‌آموزان دبیرستانی در فرانسه در مدارس خصوصی تحصیل می‌‌‌کنند. به‌طورکلی، این مدارس از استانداردهای بالای آموزشی برخوردار هستند. علاوه بر این، آن‌ها ممکن است برنامه‌های ‌درسی به‌غیراز زبان فرانسوی یا برنامه‌های ‌درسی بین‌المللی و آموزش‌های ‌مذهبی خاصی را ارائه دهند؛ و از یک رویکرد آموزشی غیرسنتی پیروی کنند. دولت به اکثر مدارس خصوصی یارانه می‌‌‌دهد و درنتیجه هزینه ‌این نوع مدارس برای والدین به‌صرفه‌تر است.

با این حال، برخی از موسسات خصوصی، مانند مدارس بین‌المللی، ممکن است به طرز چشمگیری هزینه بیشتری دریافت کنند (20000 یورو در سال و بالاتر)، اما این مدارس کمک مالی و بورس تحصیلی نیز ارائه می‌دهند.

شایان ذکر است که اگر علاقه دارید فرزندتان به زبان مادری شما تحصیل کند، یک سری مدارس بین‌المللی خاص در کشور فرانسه، بهترین گزینه برای شما خواهند بود.. در فرانسه، همچنین می‌توانید مدارس انگلیسی‌زبان (که برنامه‌های درسی آمریکایی یا انگلیسی را آموزش می‌دهند)، انتخاب کنید. بیشتر این مدارس در پاریس و حومه آن واقع هستند.

فارغ‌التحصیلی از مدارس فرانسه

در پایان دبیرستان (لیسه)، دانش‌آموزان باید در امتحانات کارشناسی شرکت کنند که تمام حوزه‌های ‌آموزشی مورد ارزیابی قرار می‌‌‌گیرند. دانشگاه‌های ‌دولتی فرانسه به روی همه باز است. تنها شرط ورود به دانشگاه این است که دانش‌آموز دارای مدرک دیپلم دبیرستان باشند. با این حال، پذیرش در موسسات آموزش عالی نخبگان (grandes écoles) در فرانسه بسیار رقابتی است. دانش‌آموزان باید در امتحانات شفاهی و کتبی شرکت کنند و دانش‌آموزانی که دارای رتبه برتر هستند، پذیرش می‌‌‌شوند. علاوه بر این، اکثر این دانش‌آموزان دو تا سه سال کلاس‌های ‌مقدماتی را پس از دبیرستان گذرانده‌اند.

تحصیل در فرانسه

حمایت آموزشی از دانش‌آموزان خارجی

درصورتی‌که فرزندتان را برای اولین بار در یک مدرسه دولتی فرانسه ثبت نام می‌‌‌کنید، باید با CASNAV محلی خود (مرکز تحصیل کودکان غیرفرانسوی زبان) تماس بگیرید. سپس، معلمان متخصص با فرزند شما ملاقات خواهند کرد تا مهارت او در زبان فرانسوی و انگلیسی و همچنین سطح تحصیلات او را ارزیابی کنند. بر اساس ارزیابی انجام‌شده، ممکن است فرزند شما به کلاسی با دانش‌آموزانی با سن کم‌تر فرستاده شود یا آموزش زبان فرانسه دریافت کند.

این واحدهای آموزشی با نام Unité pédagogique pour élèves allophones arrivants (UPE2A) شناخته می‌‌‌شوند و به‌موازات کلاس‌های ‌معمول با سایر کودکان فرانسوی، تدریس می‌‌‌شوند. معلمان پیشرفت فرزند شما را در طول سال ارزیابی خواهند کرد، تا به آن‌ها برای ادغام با برنامه درسی استاندارد کلاس در یک چارچوب زمانی مشخص، کمک کنند.

دانش‌آموزان بین‌المللی که در دبیرستان با مشکلات یادگیری روبرو هستند، هدایت شده و از پشتیبانی یک همراه شخصی برخوردار می‌‌‌شوند. ممکن است برای بهبود عملکرد تحصیلی یا مهارت زبانی فرزندان، ساعات بیشتری به جدول زمانی تحصیلی آن‌ها اضافه شود. این نوع پشتیبانی تحصیلی، همچنین به فرزندان کمک می‌‌‌کند تا در مورد گزینه‌های ‌آموزش عالی خود انتخاب بهتری داشته باشند.

یادگیری زبان فرانسه در این کشور

شما ممکن است قصد داشته باشید کلاس‌های ‌خصوصی زبان بیشتری را برای فرزندان خود در خارج از ساعات مدرسه ترتیب دهید. چندین موسسه هستند که آموزش‌های ‌زبان فرانسوی را برای کودکان غیرفرانسوی زبان ارائه می‌دهند. برای مثال، انستیتو زبان فرانسه در پاریس یکی از برجسته‌ترین این موسسات به شمار می‌‌‌آید. هزینه کلاس‌ها از 60 یورو در هفته شروع می‌‌‌شود که شامل حداقل چهار ساعت تدریس می‌‌‌شود. همچنین مدارس مختلف زبان فرانسوی در سراسر این کشور نیز گزینه مناسبی برای یادگیری زبان فرانسه هستند.

آموزش عالی در کشور ‌فرانسه

فرانسه حدود 84 دانشگاه دولتی و 250 موسسه آموزش عالی نخبگان را دارا است که grandes écoles نام دارد؛ و همچنین بسیاری از موسسات تحقیقاتی و مدارس تخصصی دیگر. grandes écoles معتبرترین موسسات آموزش عالی در فرانسه هستند که سیاستمداران، کارمندان برجسته دولتی و دانشمندان بسیاری در این موسسات پرورش پیدا کرده‌اند. دو دانشگاه برتر فرانسه در رتبه‌بندی جهانی که از نوع grandes écoles هستند، دانشگاه‌هایÉcole Polytechnique  و Normale Superieure می‌‌‌باشند.

آن‌ها معمولا در یک حوزه واحد که معمولا حوزه‌های ‌کسب‌وکار یا مهندسی هستند، تخصص دارند؛ اگرچه برخی از آن خا طیف وسیع‌تری از رشته‌ها را پوشش می‌‌‌دهند. البته پذیرش در این موسسات معتبر آموزشی، طی آزمون‌های ‌ورودی بسیار رقابتی صورت می‌‌‌گیرد. این موسسات هم از نوع دولتی و هم خصوصی هستند. آن‌ها بسیاری از برنامه‌های ‌آموزشی خود را به زبان انگلیسی تدریس می‌‌‌کنند و حدود 30000 دانشجوی بین‌المللی را جذب می‌‌‌کنند.

حدود 80 درصد از دانشجویان در فرانسه به دانشگاه‌های ‌دولتی می‌‌‌روند که 10 درصد از این دانشجویان بین‌المللی هستند. هرکس که دارای مدرک لیسانس (یا معادل آن) باشد، می‌‌‌تواند در دانشگاه‌های ‌فرانسه ثبت نام کند. بودجه دانشگاه‌های ‌دولتی توسط دولت فرانسه تامین می‌‌‌شود که اغلب دوره‌های ‌کارآموزی را نیز دربرمی گیرد. این موسسات تحقیقاتی، متشکل از دانشکده‌های ‌هنر و معماری، کالج‌های ‌مد، سینما، هنرهای نمایشی، روزنامه‌نگاری، مددکاری اجتماعی و دیگر تخصص‌ها هستند.

تحصیل در فرانسه

طول مدت مقاطع ‌تحصیلات دانشگاهی در فرانسه

دوره‌های ‌تحصیلی دانشگاه‌های ‌فرانسه از سیستم ECTS بولونیا پیروی می‌‌‌کند. تحت این سیستم، دانشجو متناسب با حجم واحدهایی که انتخاب می‌‌‌کند، دوره‌های ‌تحصیلی را پشت سر می‌‌‌گذارد. این واحدها قابل انتقال هستند. سه سطح مدرک تحصیلی ملی در فرانسه اعطا می‌‌‌شود:

 • Licence (معادل مدرک لیسانس): سه سال، 180 ECTS
 • مدرک کارشناسی ارشد: این دوره تحصیلی بیشتر متمرکز بر کارهای تحقیقاتی است و مخصوص متقاضیانی است که می‌‌‌خواهند در مقطع دکترا (PhD) ادامه تحصیل دهند؛ و همچنین افرادی که قصد دارند پس از فارغ‌التحصیلی جذب بازار کار شوند؛ طول دوره: دو سال، 120 ECTS
 • مدرک دکترا (PhD): سه سال، 180 ECTS

تحصیل در فرانسه

شرایط پس از فارغ‌التحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی

اگر شما حداقل مدرک کارشناسی ارشد، مدرکی که توسط CGE (Conference of Grandes Ecoles)  به‌عنوان سطح 1 طبقه‌بندی شده است (معادل یک دوره مطالعاتی 5 ساله) یا یک مجوز حرفه‌ای دارید، می‌‌‌توانید برای یک سال دیگر درخواست اخذ اقامت کنید. این مجوز اقامت موقت به شما این امکان را می‌‌‌دهد در زمان جستجوی شغل تمام‌وقت، تا 60 درصد از ساعات عادی یک هفته کاری را به یک کار پاره‌وقت مشغول شوید. 

اگر موفق شوید کاری پیدا کنید که دستمزد آن دست‌کم 1.5 برابر حداقل دستمزد در فرانسه باشد، می‌‌‌توانید از طریق مقر پلیس محل اقامت خود، وضعیت خود را از دانشجو به کارمند تغییر دهید و تمام‌وقت کار کنید. قبل از شروع کار، به قراردادی از سوی کارفرما نیاز دارید. همچنین اگر می‌خواهید شرکت خود را راه‌اندازی کنید، می‌توانید به دنبال اخذ ویزای کارآفرینی فریلنسری باشید. کاری که قصد راه‌اندازی آن را دارید باید به رشته تحصیلی شما مرتبط باشد و قابلیت تبدیل‌شدن آن به یک کسب‌وکار دائمی قابل اثبات باشد.

پس از فارغ‌التحصیلی، دانشجویان همچنین می‌‌‌توانند برای جستجوی کار به مدت یک سال با ویزای کار پس از تحصیل (post-study work) در فرانسه اقامت کنند. پس از یافتن شغل، می‌‌‌توانید برای اخذ مجوز کار درخواست دهید. فارغ‌التحصیلان همچنین ممکن است واجد شرایط ویزای پاسپورت استعداد (Talent Passport)  باشند. این ویزا در واقع یک اجازه اقامت چهار ساله برای فارغ‌التحصیلان متخصص، صاحبان شرکت و هنرمندان است.

تحصیل در فرانسه

تحصیل کارشناسی در فرانسه

دانشجویانی که در فرانسه تحصیلات عالی را دنبال می‌‌‌کنند، گزینه‌های ‌زیادی را پیش روی خود دارند. 84 دانشگاه دولتی برای انتخاب وجود دارد. درحالی‌که تعدادی از دانشگاه‌های ‌مطرح وجود دارند که طیف گسترده‌ای از رشته‌های ‌تحصیلی را ارائه می‌‌‌دهند، اکثریت آن‌ها کوچک هستند و صرفا به‌صورت تخصصی بر یک رشته تحصیلی خاص مانند مطالعات سیاسی، اقتصاد، مهندسی و مدیریت دولتی متمرکز هستند. در ادامه سایر شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های ‌فرانسه را شرح می‌‌‌دهیم.

چرا تحصیل کارشناسی در فرانسه را انتخاب کنیم؟

از زمان ایجاد لاسوربن در بیش از 800 سال پیش، دانشگاه‌های ‌فرانسه پذیرای دانشجویان از سراسر جهان بوده‌اند. دولت فرانسه، سیاست‌هایی را تدوین کرده است که تحصیل در مقطع کارشناسی را برای دانشجویان خارجی آسان می‌‌‌کند، دانشگاه‌های ‌فرانسه از معتبرترین دانشگاه‌های ‌جهان هستند که دارای شهریه‌ای مقرون‌به‌صرفه هستند.

تحصیل در فرانسه

هزینه‌های ‌تحصیل در مقطع کارشناسی

در مورد هزینه‌های ‌تحصیل، دولت فرانسه در تمام سطوح آموزشی کمک‌های ‌مالی را به دانشجویان ارائه می‌‌‌دهد. اگرچه دانشجویان ملزم به پرداخت هزینه‌های ‌شهریه هستند، اما نرخ‌های ‌شهریه نسبت به سایر کشورها نسبتا پایین است.

تحصیل در دانشگاه‌های ‌خصوصی، به‌ویژه دانشکده‌های ‌مهندسی و بازرگانی، ممکن است با هزینه‌های ‌بالاتری همراه باشد و نرخ شهریه آن‌ها مشابه با برنامه‌های ‌معادل در سایر کشورهای اروپایی است. دانشگاه محل تحصیل، بر هزینه‌های ‌زندگی که دانشجو باید تقبل کند، تاثیر می‌‌‌گذارد که در شهرهای بزرگ مانند پاریس بیشتر است.

چه مدت طول می‌‌‌کشد تا مدرک کارشناسی دریافت کنیم؟

مدرک لیسانس در فرانسه، “Licence” یا “Licence Professionnelle” نیز نامیده می‌‌‌شود. دانشجویان باید حداقل 180 واحد را برای تکمیل این نوع برنامه تحصیل بگذرانند. دانشجویی که 60 واحد در سال اخذ می‌‌‌کند، می‌‌‌تواند مدرک خود را در حدود سه سال تکمیل کند. برخی از برنامه‌های ‌تحصیل در مقطع کارشناسی، ممکن است بیشتر طول بکشد، به‌خصوص اگر تحقیق محور باشند یا شامل آمادگی برای تحصیلات تکمیلی نیز باشند.

تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه

مقطع کارشناسی ارشد بخشی از چارچوب مشترک در سراسر دانشگاه‌های ‌اروپا به شمار می‌‌‌آید: LMD – کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترا. مدرک کارشناسی ارشد در فرانسه بسته به برنامه درسی و میزان سخت‌گیری دانشگاه انتخابی شما، معمولا بین 2 تا 6 سال طول می‌‌‌کشد. در ادامه سایر شرایط تحصیل در این مقطع تحصیلی را آورده‌ایم.

تحصیل در فرانسه

چگونه می‌‌‌توان در فرانسه مدرک کارشناسی ارشد دریافت کرد؟

مدرک کارشناسی ارشد توسط دانشگاه منتخب شما، پس از گذراندن Diplôme National de Master (DNM) یا دوره تحصیلات تکمیلی معادل که معمولا پس از پنج سال تحصیل اعطا می‌‌‌شود. موسسات آموزش عالی، به‌عنوان‌مثال موسسات تخصصی هنر، معماری و بازرگانی، اجازه دارند در مورد برخی از رشته‌های ‌تحصیلی، طی 2 تا 6 سال مدرک کارشناسی ارشد را ارائه دهند.

انواع مدارک کارشناسی ارشد در فرانسه

در فرانسه، مدارک استاندارد کارشناسی ارشد در تمامی رشته‌های ‌تحصیلی ارائه می‌‌‌شود. رشته‌های ‌هنر، تجارت و فنی مهندسی از جمله محبوب‌ترین رشته‌های ‌دانشگاهی در فرانسه به شمار می‌‌‌آیند. در ادامه انواع مدارک کارشناسی ارشد در فرانسه را شرح می‌‌‌دهیم:

 • Master Spécialisé (MS): این مدرک از سال 1985 برای دوره‌های ‌تحصیلات تکمیلی ایجاد شده است. برای دریافت این مدرک، دوره‌های ‌Master Spécialisé بر اساس نیازهای حرفه‌ای، طول دوره (حداقل دو ترم)، دوره‌های ‌کارآموزی و ارائه پایان‌نامه ارزیابی می‌‌‌شوند
 • Master en Science (MSc): این مدرک به دوره‌هایی اطلاق می‌‌‌شود که به‌طور عمده به زبان انگلیسی و در طول حداقل 3 ترم برگزار می‌‌‌شوند. ساختار برنامه کارشناسی ارشد MSc طوری است که دانشجو می‌‌‌تواند با پشت سر گذاشتن مجموع 300 واحد ECTS مدرک خود را دریافت کند
 • کارشناسی ارشد هنر (MA): مبدا شکل‌گیری مدرک کارشناسی ارشد هنر، دانشگاه پاریس است. دانشجویان این رشته تحصیلی، موضوعات مختلفی را در حوزه هنر و علوم انسانی مطالعه می‌‌‌کنند، اغلب برنامه‌های ‌تحصیلی در این حوزه به زبان انگلیسی تدریس می‌‌‌شوند و نیاز به ارائه پایان‌نامه تحقیقاتی دارد
 • کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی (MBA): دوره‌های ‌اصلی در یک برنامه MBA حوزه‌های ‌مختلف مدیریت بازرگانی مانند حسابداری، آمار کاربردی، منابع انسانی، ارتباطات تجاری، اخلاق تجاری، قانون تجارت و غیره را پوشش می‌‌‌دهد

تحصیل در فرانسه

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در فرانسه چقدر است؟

دولت فرانسه به دانشگاه‌ها یارانه می‌دهد. بنابراین هزینه شهریه بسیار ارزان‌تر از سایر نقاط اروپا یا حتی آمریکا است. هزینه شهریه، 3770 یورو در سال برای برنامه‌های ‌کارشناسی ارشد است. البته این هزینه بسته به دانشگاه کمی متفاوت است. عامل دیگری که بر میزان پرداختی شهریه برای برنامه‌های ‌کارشناسی ارشد تاثیرگذار است، دولتی یا خصوصی بودن دانشگاه است.

هزینه شهریه موسسات خصوصی معمولا گران‌تر از موسسات دولتی است. دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا برای برنامه کارشناسی ارشد خود باید تقریبا 3770 یورو بپردازید. به‌عنوان ‌مثال در دانشگاه Paris-Saclay هزینه شهریه مقطع کارشناسی ارشد برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا 3700 یورو است؛ درحالی‌که برای دانشجویان اتحادیه اروپا 1000 یورو است.

آیا می‌‌‌توانم برای اخذ مدرک کارشناسی ارشد، بورسیه دریافت کنم؟

بله، دولت فرانسه اعلام کرده است که تعداد بورسیه‌هایی که بسیاری از دانشجویان بین‌المللی می‌‌‌توانند از آن بهره‌مند شوند، به‌ویژه در دانشگاه‌هایی با شهریه بالاتر را افزایش خواهد داد. CampusBourses وب‌سایتی است که در آن می‌‌‌توانید برنامه بورسیه تحصیلی مناسب خود را پیدا کنید و برای اخذ آن درخواست دهید.

چه دانشگاه‌هایی در فرانسه، دارای برنامه‌های ‌کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی هستند؟

دانشگاه‌های زیادی در فرانسه وجود دارند که برنامه‌های کارشناسی ارشد خود را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند. البته باید توجه داشته باشید که شما باز هم در طول تحصیل خود ملزم به یادگیری زبان فرانسه خواهید بود. در ادامه چند دانشگاه معتبر فرانسوی را معرفی می‌‌‌کنیم که برنامه‌های ‌آموزشی خود را به زبان انگلیسی نیز ارائه می‌‌‌دهند:

 • پاریس ساکلی
 • دانشگاه بوردو
 • اکس مارسی
 • دانشکده مدیریت (ESSCA)
 • مدرسه کسب‌وکار Audencia
 • دانشگاه پانتئون-سوربن
 • مدرسه کسب‌وکار تولوز
 • دانشگاه کوت دازور

تحصیل در دکترا در فرانسه

برای تحصیل در مقطع دکترا در فرانسه، قبل از ثبت نام، باید یک موضوع پایان‌نامه و یک استاد راهنما انتخاب کنید. آنگاه، دانشکده دکترای مدنظرتان باید شما را پذیرش کند. دلیل اینکه شما باید قبل از ثبت نام در مقطع دکترا موضوع پایان‌نامه و استاد راهنمای خود را انتخاب کنید، این است که در فرانسه در هیچ‌یک از برنامه‌های ‌دکترا، شما این امکان را ندارید که در حین تحصیل این کار را انجام دهید.

برای ورود به مقطع دکترا باید دارای مدرک کارشناسی ارشد یا معادل آن باشید. بنابراین توصیه می‌‌‌شود که اگر علاقه‌مند به تحصیل دکترا در فرانسه هستید، باید از سال دوم برنامه کارشناسی ارشد خود پیگیر این موضوع باشید. در ادامه شرایط تحصیل در مقطع دکترا در فرانسه را توضیح داده‌ایم.

تحصیل در فرانسه

هزینه تحصیل در مقطع دکترا در فرانسه چقدر است؟

هزینه شهریه دکترا 391 یورو در سال است، ولی هزینه‌های ‌زندگی به‌طورکلی به بیش از 1000 یورو در ماه می‌‌‌رسد. البته میزان هزینه‌های ‌تحصیل بستگی به این دارد که شما در حال تحصیل در چه رشته‌ای هستید. به‌عنوان‌مثال، در رشته علوم طبیعی و فناوری (ریاضی، فیزیک، شیمی، زیست‌شناسی و مهندسی)، شما نیاز به بودجه دارید. اما در برخی موارد در علوم اجتماعی و انسانی (حقوق، تاریخ، جامعه‌شناسی و مدیریت)، برای ثبت نام نیازی به بودجه ندارید.

چگونه در رشته انتخابی خود در مقطع دکترا ثبت نام کنیم؟

همان‌طور که در بخش قبل اشاره کردیم، بین تحصیل علوم طبیعی و علوم اجتماعی چند تفاوت وجود دارد. یکی از آن‌ها بحث شهریه دانشگاه است. تفاوت دیگر، روند طرح درخواست متقاضیان است. رشته‌ای که انتخاب می‌‌‌کنید، در محدوده این دو موضوع است: علوم طبیعی و فنی؛ علوم اجتماعی و علوم انسانی. در ادامه شرایط هریک را بررسی می‌‌‌کنیم:

 • علوم طبیعی و فناوری: اولین کاری که باید انجام دهید این است که برای موضوع پایان‌نامه‌ای که توسط محققان فرانسوی منتشر شده‌اند، درخواست دهید. دو دسته موضوع وجود دارند که می‌‌‌توانید از بین آن‌ها موضوع دلخواه خود را برای تحقیق انتخاب کنید: موضوعاتی که قبلا توسط موسسه میزبان تامین مالی شده‌اند (قرارداد)؛ موضوعاتی که باید خودتان بودجه لازم برای کار روی آن‌ها را داشته باشید (Grant)
 • علوم اجتماعی و انسانی: اگر مایل باشید، می‌‌‌توانید پروژه تحقیقاتی خود را آماده کنید و آن را با یک محقق در میان بگذارید. اما باید در نظر داشته باشید که موضوع شما بسیار خاص باشد. همچنین مطمئن شوید که محقق در مورد موضوع انتخابی شما، تخصص لازم را دارد

تحصیل در فرانسه

طول دوره مقطع دکترا

اخذ مدرک دکترا در فرانسه 3 تا 6 سال طول می‌‌‌کشد. این مدت زمان ممکن است بسته به رشته‌ای که تحصیل می‌‌‌کنید، متفاوت باشد، اما محدودیت زمانی قانونی وجود ندارد. به‌عنوان‌مثال، در رشته‌های ‌علوم طبیعی و فناوری تقریبا 3 تا 4 سال طول می‌‌‌کشد تا مدرک دکترای خود را دریافت گنید. درحالی‌که در رشته‌های ‌علوم اجتماعی و انسانی تقریبا 4 تا 5 سال طول می‌‌‌کشد.

چه دانشگاه‌هایی در فرانسه، دارای برنامه‌های ‌دکترا به زبان انگلیسی هستند؟

شما می‌‌‌توانید مدرک دکترای خود را در فرانسه به زبان انگلیسی تکمیل کنید. اما بسته به رشته‌ای که تحصیل می‌‌‌کنید، شرایط متفاوت است. به‌عنوان‌مثال در علوم طبیعی و فناوری، انجام تحقیق و نگارش پایان‌نامه به‌طور کامل به زبان انگلیسی امکان‌پذیر است، اما در هنر و علوم انسانی این امر رایج نیست. حتما دانشگاه مورد نظرتان رو جستجو کنید و ببینید که آیا به شما این اجازه را می‌‌‌دهد که مقطع دکترای خود را به انگلیسی بگذرانید. در ادامه چند دانشگاه را معرفی کرده‌ایم که برنامه‌های ‌دکترای خود را به زبان انگلیسی نیز ارائه می‌‌‌دهند:

 • مدرسه بین‌المللی مدیریت (ISM)
 • EIT Manufacturing
 • دانشکده مدیریت تولوز
 • انستیتو پلی‌تکنیک پاریس

آیا می‌‌‌توانم برای مقطع دکترا بورس تحصیلی بگیریم؟

بورسیه‌های ‌زیادی برای دانشجویان دکترا وجود دارد که می‌‌‌توانند برای اخذ آن‌ها درخواست دهند. اگرچه هزینه تحصیل در مقطع دکترا تقریبا 391 یورو در سال است، اما موارد دیگری نیز وجود دارد که برای اخذ مدرک دکتری لازم است برای آن‌ها هزینه کنید. همان‌طور که قبلا اشاره کردیم، مواردی وجود دارد که برای انجام تحقیقات و گرفتن استاد راهنمای پایان‌نامه به بودجه نیاز دارند. در ادامه برخی از برنامه‌های ‌بورسیه دکترا که ممکن است برای شما مفید باشند، آورده‌ایم:

 • بورسیه شاتوبریاند
 • برنامه بورسیه تحصیلی عالی ایفل
 • بورسیه دانشگاه مونپلیه
 • Émile Boutmy
 • بورسیه تحصیلی دانشکده مدیریت IESEG
 • INSA تولوز
 • بورسیه دانشگاه اکس مارسی

 

 

بهترین دانشگاه‌های ‌فرانسه

دانشگاه های فرانسه

فرانسه که میزبان برخی از برترین دانشگاه‌های جهان است، برنامه‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترای مختلفی را در چندین رشته تحصیلی ارائه می‌دهد. در ادامه بهترین دانشگاه‌های فرانسه برای تحصیل دانشجویان بین‌المللی را برای شما معرفی می‌کنیم.

دانشگاه علوم و ادبیات پاریس (Université Paris Sciences et Lettres)

دانشگاه علوم و ادبیات پاریس، در پاریس قرار دارد و در سال 2010 تاسیس شده است. این دانشگاه در حال حاضر به‌عنوان ComUE سازماندهی شده است و دانشگاه از 9 دانشکده تشکیل شده است. از سوی دیگر، هدف اصلی PSL این است که خود را به‌عنوان یکی از بهترین موسسات تحقیقاتی در جهان معرفی کند.

تحقیقات در دانشگاه از اهمیت بالایی برخوردار است و دارای حدود 181 آزمایشگاه تخصصی و امکانات تحقیقاتی پیشرفته می‌باشد. برخی از دانشگاه‌هایی که PSL با آن‌ها همکاری بین‌المللی دارد عبارت‌اند از: دانشگاه کمبریج، دانشگاه کلمبیا و دانشگاه علم و فناوری هنگ‌کنگ.

دانشگاه پلی‌تکنیک (Ecole Polytechnique)

دانشگاه پلی‌تکنیک یک موسسه عمومی آموزش عالی و تحقیقاتی در Palaiseau، در حومه پاریس است. Ecole Polytechnique یکی از بزرگ‌ترین دانشکده‌های معتبر فرانسه در زمینه مهندسی است. 30 درصد دانشجویان این دانشگاه را دانشجویان بین‌المللی تشکیل می‌دهند که تحت برنامه‌های آمادگی ویژه‌ای قرار می‌گیرند. همچنین، دانشگاه یک رویکردی بین‌رشته‌ای دارد و برنامه‌ای درسی را ارائه می‌دهد که برنامه‌های کارشناسی را با تحقیقات فارغ‌التحصیلان در طیف وسیعی از رشته‌ها ترکیب می‌کند. از سوی دیگر، پذیرش در مقطع کارشناسی در این دانشگاه نیاز به دو سال آمادگی پس از اتمام دوران دبیرستان دارد؛ و همچنین از متقاضیان امتحانات کتبی و شفاهی گرفته می‌شود.

دانشگاه سوربن (Sorbonne University)

دانشگاه سوربن یک دانشگاه تحقیقاتی دولتی در پاریس فرانسه است که در سال 2018 با دانشگاه پیر و ماری کوری و با موسسات کوچک‌تر ادغام شد. این دانشگاه دارای سه دانشکده است که عبارت‌اند از: علوم انسانی، علوم و پزشکی. این موسسه میزبان هشت مجموعه علمی برجسته است که درهای آن به روی محققان باز است. برخی از مجموعه‌ها مانند مجموعه‌های کانی‌ها، دیرینه‌شناسی و جانورشناسی نیز برای عموم باز هستند.

دانشگاه پاریس (University of Paris)

دانشگاه پاریس یک دانشگاه دولتی در پاریس فرانسه است. این دانشگاه یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های جهان است و از قرون وسطی تاکنون در زمینه علوم انسانی از شهرت برخوردار دارد. در واقع، این موسسه به مجموعه‌ای از سیزده نهاد مستقل تقسیم می‌شود که توسط بدنه اصلی آن اداره می‌شود.

این مجموعه‌ها شامل دانشگاه پاریس-سوربن و دانشگاه پانتئون هستند که هرکدام از آن‌ها حوزه مطالعاتی خاص خود را دارند که شامل علوم طبیعی یا علوم اجتماعی می‌شود. همچنین 13 برنده جایزه نوبل و همچنین چندین دانشمند، روشنفکر، مقامات دولتی و شخصیت‌های مذهبی از این دانشگاه فارغ‌التحصیل شده‌اند. رشته‌های محبوب این دانشگاه شامل حقوق، آموزش، تجارت و اقتصاد، پزشکی و دندانپزشکی، روانشناسی، علوم زندگی و علوم کامپیوتر هستند.

دانشگاه های فرانسه

تلکام پاریس (Télécom Paris)

دانشگاه Telecom ParisTech یک دانشگاه دولتی تحقیقاتی در پاریس فرانسه است که در سال 1878 تاسیس شده است. این دانشگاه یکی از بهترین دانشگاه‌های فرانسه در زمینه مهندسی است. تلکام پاریس تقریباً 1400 دانشجو دارد و دوره‌هایی را در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ارائه می‌دهد. همچنین حدود 35 درصد از دانشجویان تلکام پاریس را دانشجویان خارجی تشکیل می‌دهند که از سراسر جهان برای تحصیل می‌آیند. دوره‌های ارائه‌شده از سوی این دانشگاه، رشته‌های مهندسی ارتباطات و فناوری اطلاعات و همچنین اقتصاد و امور مالی را پوشش می‌دهد.

دانشگاه École Normale Supérieure de Lyon

دانشگاه ENS Lyon یک دانشگاه گزینشی در لیون است که در سال 1987 تاسیس شده است. این دانشگاه یکی از اعضای شبکه معتبر Grande Écoles است. از نظر آکادمیک، این موسسه از طریق 11 بخش اصلی تحت مدیریت دانشکده علوم و دانشکده علوم انسانی به فعالیت می‌پردازد.

رشته‌های محبوب این دانشگاه شامل علوم کامپیوتر، زمین‌شناسی، محیط‌زیست، علوم دریایی، ریاضیات و آمار، فیزیک و ستاره‌شناسی، شیمی، تاریخ، فلسفه و الهیات، ادبیات و زبان‌شناسی هنر و هنرهای نمایشی و طراحی هستند.

تحصیل در فرانسه

دانشگاه پاریس-سود (Université Paris-Sud)

دانشگاه Université Paris-Sud یکی از معتبرترین دانشگاه‌های فرانسه است. این موسسه دارای 82 آزمایشگاه معتبر بین‌المللی است. این دانشگاه 32000 دانشجو دارد که از این تعداد 2400 دانشجوی مقطع دکترا و 5000 دانشجوی بین‌المللی هستند. 4300 معلم-پژوهشگر و محقق و 3100 کارمند مهندسی، فنی و اداری در آن مشغول به کار هستند. این موسسه که یکی از بهترین دانشگاه‌های فرانسه است، دارای گزینه‌های فراوانی از برنامه‌های آکادمیک در سطوح لیسانس، کارشناسی ارشد و دکترا و همچنین در زمینه آموزش‌های فنی است. رشته‌های محبوب آن عبارت‌اند از: حقوق، مهندسی و فناوری، تجارت و اقتصاد، علوم زیستی و علوم اجتماعی.

دانشگاه École des Ponts ParisTech

دانشگاه École des Ponts ParisTech یک موسسه آموزش عالی و تحقیقاتی است که به دانشجویان علوم، فناوری و مهندسی اختصاص دارد. این دانشگاه در سال 1747 تاسیس شده است و حدود 2000 دانشجو دارد. پذیرش در برنامه لیسانس مهندسی این دانشگاه بسیار رقابتی است. همچنین، این دانشگاه برنامه‌های کارشناسی ارشد و دکتری زیادی را ارائه می‌دهد. همچنین با استنفورد، MIT، UC Berkeley، امپریال کالج لندن، و دانشگاه ملی سنگاپور همکاری بین‌المللی دارد که اعتبار مدرک ارائه‌شده این دانشگاه را افزایش می‌دهد.

آموزشگاه‌های ‌بین‌المللی زبان فرانسه

به‌طور طبیعی، بهترین راه برای تکمیل مهارت‌های ‌زبان فرانسوی، یادگیری این زبان به‌واسطه زندگی در این کشور است. با این حال، راه‌های ‌زیادی برای یادگیری زبان فرانسوی، قبل یا بعد از مهاجرت به خاک فرانسه وجود دارد.

شما می‌توانید سراغ آموزشگاه‌های ‌بین‌المللی زبان فرانسه را بگیرید که هم در فرانسه و هم سایر کشورهای جهان شعبه دارند. به این ترتیب، پس از مهاجرت به فرانسه، به‌راحتی می‌‌‌توانید همچنان به فراگیری زبان ادامه دهید. آموزشگاه‌های ‌بین‌المللی زبان فرانسه، دوره‌هایی را برای فراگیران سطح مبتدی، متوسط و پیشرفته در سراسر جهان ارائه می‌دهند. در ادامه برخی از آموزشگاه‌های ‌بین‌المللی زبان فرانسه را با هم بررسی می‌‌‌کنیم.

تحصیل در فرانسه

موسسه Alliance Française

موسسه بین‌المللی زبان معروف Alliance Française دارای 30 شعبه در فرانسه است. این موسسه به ترویج زبان فرانسه در سطح جهانی از طریق کلاس‌ها، فعالیت‌های ‌فرهنگی و صدور مدارک زبان فرانسوی اختصاص دارد. این موسسه بسته‌های مختلفی را جهت ترکیب درس‌های عمومی فرانسوی با سایر کلاس‌ها – مانند کارگاه‌ها یا برنامه‌های شخصی‌سازی‌شده – برای ایجاد یک دوره آموزشی زبان فرانسه که با نیازهای شما سازگار است، ارائه می‌دهد.

آزورلینگوا (Azurlinga)

آموزشگاه Azurlinga دارای اعتبار FLE (Qualité français langue étrangère) است و به آموزش زبان فرانسه با رویکردی عملی می‌‌‌پردازد. این آموزشگاه دوره‌های ‌آماده‌سازی برای آزمون زبان فرانسه را در زمینه‌های ‌تخصصی مانند تجارت، پزشکی، علوم، گردشگری ارائه می‌‌‌دهد. با شرکت در دوره‌های ‌زبان این آموزشگاه، می‌‌‌توانید مهارت‌های ‌ارتباطی خود را در زبان فرانسه به‌سرعت توسعه دهید.

تحصیل در فرانسه

آموزشگاه برلیتز (Berlitz)

آموزشگاه بین‌المللی زبان برلیتز دارای 16 مرکز زبان در سراسر فرانسه است که کلاس‌ها را در محیط‌های مختلف ارائه می‌دهند؛ از کلاس‌های ‌گروهی گرفته تا کلاس‌های ‌خصوصی و انفرادی. مربیان برلیتز حتی می‌‌‌توانند به‌صورت حضوری به دفتر شما بیایند.

یوروسنترز (Eurocentres)

موسسه بین‌المللی یوروسنترز، طیف گسترده‌ای از دوره‌های ‌زبان فرانسه را برای دانشجویانی که به دنبال یادگیری زبان فرانسه در سطوح مختلف هستند، ارائه می‌‌‌دهد. دوره‌های ‌زبان در یوروسنترز از دو هفته تا یک سال متغیر هستند

فرانس لنگ (France Langue)

فرانس لنگ با پنج شعبه واقع در خاک فرانسه، دوره‌های ‌زبان فرانسوی را برای تمام سطوح عمومی و تخصصی (مانند تجارت، حقوق و پزشکی)، و همچنین آموزش معلمان فرانسوی و آمادگی برای امتحان زبان ارائه می‌‌‌دهد.

آموزش رایگان زبان فرانسه در این کشور

اگر می‌‌‌خواهید شخصا زبان فرانسوی را فرا بگرید، می‌‌‌توانید به این منظور از منابع بسیار زیادی به‌صورت رایگان استفاده کنید و به تسلط کافی بر زبان فرانسه برسید. در ضمن، انجمن‌ها و موسسات خیریه محلی مانند Croix Rouge (صلیب سرخ فرانسه)، La Cimade، و Secours Catholique اغلب برای مهاجران تازه‌وارد، آموزش زبان فرانسه را به‌صورت رایگان یا با دریافت هزینه‌ای اندک، ارائه می‌‌‌دهند.

به یاد داشته باشید که این کلاس‌ها معمولا به‌اندازه دوره‌های ‌موسسات زبان، فشرده نیستند و مربیان لزوما تجربه کافی ندارند. اگر در پاریس باشید، Secours Populaire، انجمن‌ها و موسسات مربوطه در شهر را نیز فهرست می‌‌‌کند. همچنین خوب است که در جلسات محلی تمرین زبان ثبت نام کنید تا بتوانید به‌صورت رایگان، مهارت‌های ‌زبان فرانسه خود را بهبود ببخشید.

سایت‌هایی مانند Meetup، دارای گروه‌های زبان هستند و رویدادهای فراوانی در شهرهای بزرگ فرانسه برگزار می‌‌‌کنند. بازدید از کتابخانه‌های ‌محلی نیز می‌‌‌تواند در این زمینه مفید باشد. چرا که بسیاری از آن‌ها منابع یادگیری زبان فرانسه را به‌صورت رایگان در اختیار شما قرار می‌‌‌دهند و گاهی اوقات جلسات گفتگو یا رویدادهای مرتبط با زبان فرانسه را سازماندهی می‌‌‌کنند.

شرایط اقامت تحصیلی فرانسه و اخذ تابعیت

تحصیل در فرانسه

اگر قصد دارید بیش از سه ماه در فرانسه اقامت داشته باشید، به اجازه اقامت (carte de séjour) نیاز دارید. ویزای موقت VLS-TS به‌عنوان یک مجوز اقامت یک ساله عمل می‌‌‌کند که شما باید ظرف سه ماه پس از ورود از طریق اداره مهاجرت فرانسه (OFII) آن را تایید کنید.

اگر ویزای استاندارد طولانی‌مدت دارید، باید ظرف دو ماه پس از ورود برای اخذ اقامت اقدام کنید. شما می‌‌‌توانید این کار را به‌صورت آنلاین یا از طریق مقر پلیس محلی خود انجام دهید. اکثر مجوزهای اقامت استاندارد فرانسه یک سال اعتبار دارند و تا پنج سال قابل تمدید هستند. پس از پنج سال زندگی مستمر در فرانسه، می‌‌‌توانید برای یک مجوز طولانی‌مدت 10 ساله (carte de resident) درخواست دهید. در این مورد، شما باید دارای یک سری شرایط خاص باشید که می‌‌‌تواند شامل مدرک ازدواج، گواهی تولد و مدارکی باشد که نشان‌دهنده مهارت زبان فرانسه شما باشد.

پس از پنج سال اقامت در فرانسه نیز می‌‌‌توانید برای اخذ تابعیت فرانسه درخواست دهید. تابعیت فرانسه به شما حقوقی اضافی مانند حق رای و حق داشتن پاسپورت فرانسوی می‌‌‌دهد که البته سختگیری‌های ‌مختص به خود را دارا است.

تحصیل در فرانسه

اهمیت یادگیری زبان فرانسه قبل از مهاجرت و تحصیل در این کشور

درحالی‌که بهترین راه برای یادگیری زبان فرانسه، زندگی در فرانسه و اجین شدن با این زبان است، خوب است که قبل از مهاجرت به فرانسه، یادگیری این زبان را شروع کنید. بنابراین، بهتر است در برخی از دوره‌های ‌مقدماتی زبان فرانسه در دانشگاه محل تحصیل یا مراکز فرهنگی فرانسه شرکت کنید.

از راه‌های ‌دیگر فراگیری زبان فرانسوی می‌‌‌توان به دانلود اپلیکیشن‌های ‌آموزش زبان یا تماشای فیلم‌های ‌فرانسوی برای آموزش مهارت شنیداری اشاره کرد. به این ترتیب، وقتی پای خود را به خاک فرانسه می‌گذارید، کمتر احساس ترس می‌کنید و برای امتحان مهارت‌های زبانی جدید خود هیجان بیشتری دارید.

تحصیل در فرانسه

برنامه‌های ‌کمک‌های ‌مالی و بورسیه تحصیل در فرانسه

برنامه‌های ‌کمک‌های ‌مالی فراوانی برای تحصیل دانشجویان بین‌المللی در فرانسه وجود دارد؛ از مقطع لیسانس تا دکترا. وزارت امور خارجه فرانسه، از طریق خود وزارتخانه و دپارتمان‌های ‌فرهنگی سفارتخانه‌ها و کنسولگری‌های ‌فرانسه در سراسر جهان، به دانشجویان بین‌المللی کمک‌هزینه تحصیلی می‌‌‌دهد. برای مثال، برنامه بورسیه تحصیلی عالی ایفل، بورسیه‌های ‌تحصیلی در رشته‌های ‌مهندسی، علوم، اقتصاد و حقوق را در سطوح کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می‌‌‌دهد.

فرانسه در برنامه اراسموس (Erasmus)، یک برنامه ابتکاری اتحادیه اروپا که به دانشجویان یک کشور اروپایی اجازه می‌‌‌دهد در کشور دیگر تحصیل کرده یا تجربه کاری کسب کنند، شرکت کرده است. همچنین، برنامه اراسموس موندوس مختص دانشجویان غیراروپایی است که در آن کمک‌های ‌مالی برای دوره‌های ‌کارشناسی ارشد، دکترا و پروژه‌های ‌مشارکتی در نظر گرفته شده است.

وزارت آموزش عالی و تحقیقات فرانسه به دانشجویان خارجی که حداقل دو سال در فرانسه زندگی کرده باشند، برای تحقیقات دکترا و فوق دکترا کمک‌هزینه ارائه می‌‌‌دهد. گاها شوراهای منطقه‌ای یا همکاری یک نهاد تحقیقاتی، مانند CNRS یا یک شرکت خصوصی، به دانش‌آموزانی که در موسسات محلی ثبت نام کرده‌اند، کمک‌هزینه تحصیل اعطا می‌‌‌کند. ممکن است برای تحصیل در فرانسه، کمک‌های ‌مالی دیگری در چارچوب توافق‌نامه‌های ‌مبادلاتی یا دانشگاه‌های ‌خارج از فرانسه وجود داشته باشد. به‌طورکلی، دانشجویان باید از قبل در دانشگاه‌های ‌کشور خود ثبت نام کرده باشند و برای دریافت این کمک‌های ‌مالی داوطلب شده باشند. دانشگاه‌های ‌خصوصی نیز ممکن است به دانشجویان بین‌المللی کمک مالی ارائه دهند که باید از دفتر بین‌الملل دانشگاه، این موضوع را جویا شوید. 

تحصیل در فرانسه

فرآیند اپلای جهت تحصیل در دانشگاه‌های ‌فرانسه

فرآیند اپلای متقاضیان تحصیل در فرانسه بستگی به ملیت آن‌ها و همچنین محل اقامت آن‌ها دارد. همچنین اینکه در چه رشته‌ای و در کدام دانشگاه فرانسه قصد تحصیل دارید، در این فرآیند تاثیرگذار است. شما می‌‌‌توانید برای هر تعداد دانشگاه که علاقه‌مند هستید، اپلای گنید. در ادامه، روش‌های ‌دریافت پذیرش از دانشگاه‌های ‌فرانسه را با هم بررسی می‌‌‌کنیم:

 • روش آنلاین CEF: دانشجویان 33 کشور ازجمله ایران، می‌‌‌توانند از روش آنلاین CEF که از سوی آژانس دولتی Campus France ارائه می‌‌‌شود، برای اپلای در دانشگاه‌های ‌فرانسه و دریافت ویزای دانشجویی اقدام کنند. آژانس Campus France اطلاعات و مشاوره‌هایی را در زمینه برنامه‌های ‌دانشگاهی مختلف برای تحصیل در فرانسه و روش اپلای، به شما ارائه می‌‌‌دهد. آن‌ها همچنین درخواست شما را بررسی می‌‌‌کنند مدارک شما را تایید می‌‌‌کنند و برنامه آزمون‌های ‌زبان را برای شما ترتیب می‌‌‌دهند.
 • اپلای برای تحصیل در موسسات: اگر قصد دارید در موسسه‌ای غیر از دانشگاه یا موسسات تکنولوژیک ثبت نام کنید، باید از روش پذیرش آنلاین پس از لیسانس یا APB استفاده کنید که این موضوع شامل دانشجویان ایرانی نیز می‌‌‌شود

تحصیل در فرانسه

برای تحصیل در فرانسه به چه مدارکی نیاز داریم؟

هر دانشگاه یا موسسه آموزش عالی، دارای معیارهای پذیرش مختص به خود برای هر یک از دوره‌های ‌تحصیلی است و براساس سابقه تحصیلی فرد و الزامات برنامه تحصیلی تصمیم‌گیری می‌‌‌کنند. برای تحصیل در مقطع تحصیلی لیسانس در دانشگاه‌های ‌فرانسه، باید مدرک دیپلم یا گواهی پایان تحصیلات را اخذ کرده باشید. برای پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد در فرانسه نیز باید مدرک لیسانس خود را ارائه دهید. از جمله مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی که باید به سفارت فرانسه ارائه دهید عبارت‌اند از:

 • یک نامه رسمی ثبت نام یا پذیرش با سربرگ موسسه که مشخصات کامل شما، موسسه و تاریخ شروع و پایان برنامه دانشگاهی در آن قید شده باشد
 • مدرک مبنی بر اثبات تمکن مالی (615 یورو در ماه)؛ به‌عنوان‌مثال، صورت‌حساب بانکی، نامه ضامن، یا نامه کمک مالی
 • یک بلیت هواپیما/رزرو که تاریخ سفر در آن آمده باشد
 • مدرک قابل اثبات مبنی بر اینکه شما بیمه درمانی با حداقل پوشش 30000 یورو دارید
 • مدرکی که نشان دهد شما این امکان را دارید که در خوابگاه دانشگاه یا سکونتگاه مشخصی اقامت کنید و باید نامه رسمی از دانشگاه داشته باشید که جزئیات این امر را تایید کند. اگر هم قصد دارید با خانواده یا دوستانتان در فرانسه زندگی کنید، آن‌ها باید گواهی اقامت attestation d’accueil را از شهرداری محل سکونت خود دریافت کنند

تحصیل در فرانسه

مهارت‌های ‌زبان برای تحصیل در دانشگاه‌های ‌فرانسه

اکثر دوره‌های ‌کارشناسی به زبان فرانسوی تدریس می‌‌‌شوند و شما حداقل به مدرک سطح متوسط زبان فرانسه نیاز دارید. ممکن است از شما مدرکی مبنی بر اثبات مهارت‌های ‌زبانی خواسته شود، مانند گواهی B2 (متوسط) در Diplôme d’Études en Langue Française (DELF)  یا گاهی اوقات گواهی پیشرفته (C1) در Diplôme Approfondi de Langue Française (DALF) یا از شما خواسته شد در یک آزمون زبان شرکت کنید.

هزینه تحصیل در فرانسه

دانشجویان بین‌المللی شهریه‌ای مشابه با دانشجویان فرانسوی را پرداخت می‌‌‌کنند. دولت فرانسه هرساله، بودجه‌ای را برای کمک مالی به آموزش عالی اختصاص می‌‌‌دهد. بنابراین هزینه‌ها در دانشگاه‌های ‌فرانسه بسیار پایین است. شهریه سالانه موسسات آموزشی دولتی طبق قانون به شرح زیر است:

 • 189 یورو برای دوره‌های ‌لیسانس
 • 261 یورو برای دوره‌های ‌کارشناسی ارشد
 • 396 یورو برای دوره‌های ‌دکترا
 • 615 یورو برای دوره‌های ‌منتهی به diplôme d’ingénieur (دیپلم مهندسی)

هزینه‌های ‌تحصیل در موسسات خصوصی، به‌ویژه دانشکده‌های ‌بازرگانی و مدیریت بسیار بالاتر است و به‌طورکلی بین 3000 تا 10000 یورو در سال است. با این حال، مدارس مدیریت عالی ممکن است تا 30000 یورو در سال دریافت کنند. برای تحصیل در فرانسه باید دارای تمکن مالی لازم باشید که به‌طور میانگین، بودجه ماهانه حدود 1000 یورو برای زندگی در پاریس و 800 یورو در نقاط دیگر فرانسه را شامل می‌‌‌شود.

تحصیل در فرانسه

اقامت دانشجویی در فرانسه و هزینه‌های ‌آن

اقامتگاه‌های ‌دانشگاهی (Citiés-U) هم در پردیس دانشگاه و هم در شهرها توسط آژانس‌های ‌خدمات دانشجویی منطقه‌ای به نام CROUS/CNOUS به دانشجویان اختصاص داده می‌‌‌شوند. این اقامتگاه‌ها ارزان‌ترین شکل اقامتگاه دانشجویی هستند (حدود 120 یورو در ماه برای یک اتاق یک نفره). البته شما به یک ضامن نیاز دارید. اگر دولت فرانسه به شما کمک‌هزینه‌ای را اختصاص داده است، یا در سال دوم دوره کارشناسی ارشد یا دکترا هستید، دارای بیشترین شانس برای پیدا کردن محل سکونت در فرانسه هستید.

شما می‌‌‌توانید اقامتگاه‌های ‌دانشجویی خصوصی را در نزدیکی اکثر دانشگاه‌های ‌فرانسه پیدا کنید. این اقامتگاه‌ها دارای امکاناتی از جمله اتاق‌های مشترک، کافه‌تریا، خشک‌شویی، پارکینگ و حتی خدمتکار هستند. اجاره در پاریس در حدود 600 تا 700 یورو در ماه و در جاهای دیگر 400 تا 700 یورو است. شما می‌‌‌توانید به‌صورت شخصی جایی را اجاره کنید یا اینکه از طریق دفتر امور اقامتی دانشگاه و خدمات دانشجویی یا CROUS در این مورد اقدام کنید. موسسات grandes écoles دارای خوابگاه‌های ‌دانشجویی در پردیس دانشگاه هستند که اجاره‌بهای آن‌ها در حدود 250 تا 350 یورو در ماه است.

شرایط کار در حین تحصیل در فرانسه

دانشجویان اتحادیه اروپا می‌‌‌توانند بدون محدودیت در کنار تحصیلات خود شغل تمام‌وقت داشته باشند. درحالی‌که سایر دانشجویان بین‌المللی که مجوز اقامت فرانسه را داشته باشند، می‌‌‌توانند حداکثر 964 ساعت در سال کار کنند. فارغ‌التحصیلان دوره‌های ‌کارشناسی ارشد یا بالاتر، می‌‌‌توانند برای مجوز اقامت در فرانسه به مدت یک سال درخواست دهند. شما همچنین می‌‌‌توانید در دانشگاه یا دیگر موسسات آموزشی کار کنید.

تحصیل در فرانسه

با تحصیل در فرانسه یک چشم‌انداز درخشان شغلی را برای خود رقم بزنید

فرانسه یکی از بهترین سیستم‌های آموزش عالی را در اروپا و جهان دارد. از جمله بهترین دانشگاه‌های فرانسه می‌توان به دانشگاه‌های علوم و ادبیات پاریس، پلی‌تکنیک و سوربن اشاره کرد. این کشور همچنین دارای برخی از بهترین مدارس کسب‌وکار در اروپا است. هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی فرانسه نسبتا ارزان است، ولی هزینه شهریه دانشگاه‌های خصوصی بسیار بالاتر است. استانداردهای زندگی در فرانسه بالا است و تحصیل در فرانسه تجربه‌ای عالی است که می‌تواند چشم‌انداز شغلی درخشانی را برای شما رقم بزند. برای آشنایی بیشتر با امور مهاجرت به فرانسه بهتر است خدمات مشاوره موسسات برتر مهاجرتی بهره بگیرید.

 

برای مهاجرت آماده اید؟

در اولین فرصت با مشاورین ما تماس بگیرید تا با بررسی شرایط شما؛ بهترین راهکارهای مهاجرت را به شما ارائه نمایند

نظرات و سوالات شما

منتظر سوالات و دیدگاه های شما هستیم

موضوع : تحصیل در فرانسه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.